Kilpnääre 04.07.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen 23 aastane naine. Käsin teist korda üle poole aasta kilpnäärme vereanalüüsi andmas ja sain tulemuseks indeksi üle 9. Perearstikeskuses öeldi et normaalne on 4. Panin nädala pärast aja, siis vast kirjutatakse mulle ravimid.
Pool aastat tagasi oli mul hemoglobiin 90, igaks- juhuks tehti ka kilpnäärme test mis näitas alatalitust. Perearst kohe ravi ei määranud vaid käskis raua tablettidega hemoglobiin korda saada ja seejärel uus kilpnäärme analüüs anda. Muidugi ma kolme kuu pärast arstile ei jõudnud, vaid poole aasta pärast.
Murelikuks teeb see, et mida selline probleem endaga kaasa mulle toob? Mul perekonnas pole teadaolevalt varem kellegil kilpnäärmeprobleeme esinenud. Enesetundega pole ka märmimisväärseid probleeme esinenud. Kuigi 2 tassi kohvita ei saa päeva alustada- ärgates ei ole reibast tunnet. Olen selle pannud selle arvele, et ma pole hommikuinimene.
Talvel oli uninumisega probleemid- pidev ärevustunne, kuid see on nüüdseks kadunud. Ja alati kui ma õues käin, eriti talvel siis mu jalad (kintsu kohtades) on eriti külmad ja soojenevad eriti kaua.
Olen üle aasta teinud kaalujälgimist, et kaal püsiks normis (177 cm ja 71 kg), see on mul justkui elustiiliks saanud- liigun nii ca 5 km päevas vähemalt. Kardan kaalu tõusmist, teismelisena oli sellega probleeme. Olen kuulunud et just kilpnäärmeprobleemid kaalutõusu soodustavad- ainevahetust ja kõike muud. Kas kaalujälgimine võiks halvasti mõjuda kilpnäärmele?

Vastust ootama jäädes

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt oli tegemist TSH määramisega ja 9 mIU/l on minimaalselt normist kõrgem väärtus, mis küll enesetunnet kuigivõrd ei mõjuta. Tõenäoliselt on tegemist kroonilise autoimmuunse türeoidiidi ja algava kilpnäärme alatalitlusega, kuid diagnoosi täpsustamiseks on vaja määrata ka teised kilpnäärmehormoonid (FT4/FT3) ja kilpnäärmevastaste antikehade tiiter.
Kuna olete noor viljakas eas naine, tuleb alatalitluse kinnitumisel kindasti alustada asendusravi süsteetilise kilpnäärmehormooniga ja kontrollida ka edaspidi regulaarselt kilpnäärme talitlust (1-2 korda aastas). Samas võite vabalt sportida, reisida, päevitada, kõike süüa jne. jne. Krooniline autoimmuunne türeoidiit on päriliku eelsoodumusega haigus ja kaalujälgimine seda küll ei põhjusta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

kilpnääre

tere, mul on juba 6 aastat sügelust ravitud, läbisin kilpnäärme analüüsid, öelge, kas TSH test on normis? kui magama lähen, valutab kurk.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Teie kilpnäärme hormoonanalüüsid on korras. Kilpnääre ei ole Teie vaevuste põhjuseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kilpnääre

kilpnääre TSH 1.50 TPO lgG 226.0 muud näitajad korras

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme hormoonid korras. TPO IgG kõrge tiiter viitab autoimmuunsele türeoidiidile.
Ravi Te ei vaja. Jälgimiseks TSH 1 kord aastas perearsti juures.
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnääre ja pea uimasus

Kas kilpnääre võib tekitata pea uimasust otsa eest, nagu võtab tuikuma?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Et kilpnääre sellist tunnet tekitab, on küll vähetõenäoline. Pigem soovitaksin silmas pidada vererõhku, vajadusel uurida lülisamba kaelaosa või unarterite läbitavust. Perearst aitab kindlasti ...

Loe edasi

kilpnääre

ultrahelis kindlaks tehtud kilpnäärme üldmaht 4,7ml - kui suur on normaalne maht?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme normaalne maht on naistel kuni 18ml, meestel kuni 25ml. Seega on Teie kilpnääre suuruselt normis.
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnääre

Kui tihti tuleks kilpnääret kontrollida ja kas suur kilpnääre on loomulik.
Mu kaela vaatades ja eriti siis kui pea taha nõjutan, paistab, et mul on üpris suur kilpnääre. Perearst saatis mu 2004.aastal ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Et selgitada, kas Teie kilpnääre tõepoolest on mõõtmetelt suurenenud, tuleb ära teha ultraheliuuring. Silma järgi hindamine adekvaatset tulemust ei anna. Pika ja saleda kaelaga noortel naistel ...

Loe edasi

kilpnääre

milliseid tagajärgi annab kilpnääre, kui ravi õigel ajal ei saa. kui kindlalt saab loota vereproovile?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ühte võin öelda, vereproovile võib kindlalt loota. Ülejäänu osas sõltub kõik konkreetsest kilpnäärmehaigusest.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kilpnääre

Kas kilpnääre võib alatalituse korral ka mitte minna suuremaks või väiksemaks? Mille järgi saab aru, et kilpnääre on läinud väiksemaks kas kilpnääre saab mõõtmetelt olla alla normi?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnääre võib alatalitluse puhul minna nii suuremaks kui väiksemaks. Kilpnäärme mahuliseks hindamiseks kasutavad arstid ultraheliuuringut, kogenud arst võib kilpnäärme suurenemist või vähenemist ...

Loe edasi

kilpnääre

mul veel üks küsimus kui kilpnääre uletub rinnaku teha mis see on ja mis sellega kaasneb kas see on halb asi paljun vastake ette tänates,,,,,,

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Rinnaku taha ulatuv kilpnääre on oluliselt suurenenud ja vajab tõenäoliselt lõikust või radiojoodravi. Konkreetse ravimeetodi kasuks otsustamiseks on vaja teha lisauuringuid ja arvestada ka ...

Loe edasi

kilpnääre

Kas kilpnäärme haigusega vöib esineda köha

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Laste puhul, harva ka täiskasvanutel, võib kilpnäärme suurenemine põhjustada "köhatamist". Rögaeritust ja hoogudena esinevat köha kilpnääre ei põhjusta.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnääre

tahaks teada,mis asi on myrgine kilpnääre??Kuidas on v6imalik seda ravida ja kas see haigus on yldse ravitav?Olen väga mures.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
"Mürgine" kilpnääre on rahvalik väljend kilpnäärme ületalitluse kohta. Tegelikult ei tooda kilpnääre mingit mürki, vaid ülekülluses kilpnäärmehormooni. Haigus on ravitav. Ravivõimalusteks on ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: