kilpnäärme alatalitus, väsimus 17.07.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 57 aastane naine kilpnääre on opereeritud 30 aastat tagasi, mille tagajärjel tekkis alatalitus.Tarvitan L-Thyroxin 100 1tabl. päevas.Sellel aastal on TSH normaalne,eelnevatel on ta olnud alati kõrge.Mind häirib aga hoopis igaaastane suvine füüsiline väsimus,mis kestab 2-3nädalat(alati erinev).Olen olnud sellel ajal tihti haiguslehel (jaksu ei ole).Momendil arst vähendas tableti kogust poole peale.Analüüsid on korras,kuid hommikul peale tableti võtmist tekib nagu ületalituse häire(käed lähevad külmaks, higiseks,tekib väike värin.Kusjuures see väsimus on mul tekkinud peale operatsiooni ning varematel aastatel esines teda väga tihti olenemata aastaaegadest.On see seotud kilpnäärmega ja kas leidub selle jõuetuse vastu mingit ravimit.Olen kasutanud looduslikke(Doppel herz.jne.)Ehk oskate mind aidata.Tänan.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärmega Teie suvistel väsimushoogudel küll seost ei näe. Kirjutate, et neid esines varasematel aastatel tihti ka aastaajast sõltumatult. Samas oli TSH siis kõrge, s.t. alatalitlus ebapiisavalt kompenseeritud. Sel aastal on TSH esmakordselt normis, mille foonil ei näe küll põhjust L-türoksiini annuse vähendamiseks. Igaks juhuks võiks siiski mõnikord koos TSH-ga määrata ka FT4, mis annab kompensatsioonist ülevaate teise nurgaalt.
Soovitan arstiga veelkord tõsiselt nõu pidada ja vaevustele võimalikke alternatiivseid põhjuseid otsida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.