mure poja kasvu pärast 10.11.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kirjutan Teile ajendatuna poja murest, seega on ka minul tema pärast mure. Nimelt on hakanud teda häirima tema väike kasv. Püüan nüüd võimalikult lühidalt, samas aga piisavat ülevaadet andes kirjutada. Meie peres on kolm poega. Vanim neist on 19.a. ja tema kasv on 186. Ta kasvab siiani aastas sentimeetri või pool lisaks. Samas on mure just selle järgmise poja kasvu pärast - tema on 16 (kohe-kohe saamas 17) ja kasvu vaid 169. Ma saan aru, et kõigile pole lihtsalt looduse poolt antud suurt kasvu, aga see on ikka kuidagi väga suur vahe. Mingil ajavahemikul oli nende kasvuvahe 45 cm, ehkki vanusevahe on 2 ja pool aastat. Aga see selleks. Mure on just selle pärast, et see keskmine poeg pole aastaga enam mitte sentimeetritki kasvanud. Ta oli sündides sama pikk kui teised vennad. Aga tema kasv hakkas teistega võrreldes (samades vanustes, mul on kõik üles märgitud) kuskil 2 aastaselt maha jääma, samas jäädes ikka kasvukõvera piiridesse, küll alumistesse, aga siiski. Näiteks, kui vanem poiss ja pere noorim poiss olid 4-aastaselt 140, siis tema vaevu 120 cm. Päris kahju on poisist, näen selgelt, et ta on väga mures ja oma eakaaslastest selgelt lühem. Eile käis kooliarsti juures mõõtmas ja arst leidis ta ka lühikese olema, samas ütles, et NO EHK kasvad veel. Poisil muidugi jälle enesekindlus maatasa. Ma ei saa ju talle lubada, et ta kasvab veel, kui juba 16-lt on miskipärast kasv seisma jäänud. Tänapäeval on aga just noorsugu pikem kui eelnev põlvkond. Poiss ise on küllaltki arenenud ja kaalu kuskil 60 piires. Toitub väga korralikult, teeb sporti, on lihast piisavalt, aga kasv on väike. Olen kuskilt lugenud, et kopsuravim pulmicort pidi kasvu pärssima, tema oli lapsena kõrrelistele allergiline ja sai suviti ikka seda ravimit köha pärast. Nüüd ta kasvas sellest allergiast (vähemasti köhast) teismeeas välja. Kas ta peabki nüüd leppima oma väikse kasvuga või on võimalik mingit ravi talle teha? Äkki on tal kilpnäärme alatalitlus ja kasvuhormoone napib? Vanuse poolest PEAKS ta ju veel kasvama. Informatsiooni mõttes lisan, et isa on käinud Tsernobõlis, äkitse võib olla poisil miskit kilpnäärmega? Kuigi abikaasa ise ja lapsed on ülihea tervise juures, sportlike eluviisidega, aga äkki siiski? Mitte ei taha uskuda, et 169 jääbki tema laeks, äkitse peaks laskma ikka kontrollida? See on ju imelik, et sellises kasvueas ei kasva noormees mitte sentimeetritki aasta jooksul?! Ja samas sama pere vanim poeg kasvab veel 19-seltki?! Ühe ema-isa lapsed ei tohiks ju nii suure kasvuvahega olla?! Pere noorimast ma ei räägigi, tema tundub mu üleskirjutuste põhjal, et tuleb veel kõige pikem. Tema on oma klassis kõige pikem. Süda kisub krampi lapse mure pärast ...

Ette tänades
mures ema

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuigi kaldun kirja põhjal arvama, et Teie keskmine poeg on terve, soovitan siiski endokrinoloogi juures ära käia ja kasvuprobleemi arutada. Sealt saab ka vastuse kilpnäärme talitluse, kasvuhormooni taseme ja teiste kasvu mõjutavate hormoonnäitajate osas.
Pulmicorti Teie poja kasvu pärssimises küll süüdistada ei saa, samuti ei ole tõenäoliselt mingit seost isa Tsernobõlis käimise ja poja lühikasvulisuse vahel. Ka ühes peres võivad sirguda suure kasvuerinevusega lapsed, emalt-isalt saadud pärilik materjal võib kombineeruda väga erinevalt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.