Kilpnäärme ületalitus lapsel 28.11.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
minu 12 aastasel pojal diagnoositi kevadel kilpnäärme ületalitus (TSH 0,002 ; FT4 17,4) ja määrati Merkazolil ravi, mis tänaseks on poool tabletti päevas. Praegu on analüüsid korras ja ilmselt varsti ta tabletiravi ei vaja. Küsiksin aga seda:
lausa kohutavalt langevad tal välja juuksed ja endokrinoloog ütles, et see tuleneb antikehade kõrgest tasemest veres. Mingit numbrit ta mulle ei üelnud, ütles vaid, et "väga kõrge". Mida see tähendab? Kas need antikehad aja jooksul vähenevad, mida üldse see antikehade hulk näitab (olen aru saanud, et mida suurem see on, seda kroonilisema haigusega on tegemist) ja millised üldse on väljavaated teismelise lapse tervenemisele? Kas võib loota, et juuste väljalangemine aja jooksul väheneb?
Tean, et alati tablettravi ei mõju ja siis kaalutakse ka radiojoodravi, kuid lastele, eriti kasvueas, seda ei tehta.Kuna tegemist lapsel juba teisi ägeda kroonilise haigusega (alates 3.elukuust on diagnoositud ka astma) siis olen väga mures tema edasise tervise ja tuleviku pärast. Et kilpnäärme ületalitust pikka aega ei avastatud siis ilmselt sellest ja ka suurest kogusest astmarohtudest on tal tekkinud probleemid ka südamega. Palun selgitage veidi kilpnäärme ületalituse olemust ja kulgu lastel, sest oma arstilt olen vaid kuulnud, et see on teismelistel poistel üliharva esinev haigus.

Ligupidamisega
mures ema

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ma ei ole kahjuks laste spetsialist ja ammendavaid selgitusi oma poja haiguse kohta paluge ikka poja raviarstilt. Loodan samuti nagu Teiegi, et türeostaatilise ravi efekt on olnud hea ja oodata võib pikemat vaibefaasi, mille jooksul tablette võtta pole vaja. Siiski on tegemist kroonilise haigusega ja uus ägenemine on alati võimalik, mistõttu tuleb regulaarselt kontrollil käia.
Kilpnäärme ületalitluse foonil tekkinud südamelihase kahjustus on õnneks pöörduva iseloomuga ja kui hormoonid püsivad pikemat aega normis, võib loota selle kadumist.
Antikehade tase veres jääb püsivalt normist kõrgemaks, kuigi võib aeg-ajalt tõusta või langeda. Mingit erilist seost haiguse kuluga ja kliinilise avaldumisega neil tõusudel ja langustel ei ole ja seepärast pole mõtet ka antikehi kuigi sageli määrata. Juuste väljalangemine võib tõepoolest olla samuti olemuselt autoimmuunse päritoluga, kuid otsest seost kilpnäärmehaigusega sellel ei ole ja seetõttu ei pruugi kilpnäärme ületalitluse edukas ravi juustekasvu parandada.
Difuusset toksilist struumat, mis oli Teie pojal kilpnäärme ületalitluse põhjuseks, esineb tõepoolest sagedamini naistel kui meestel ja tavaliselt avaldub haigus peale puberteeti. Siiski on see haigus ka varase alguse puhul täiesti ravitav.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kilpnäärme ületalitus ja vaktsineerimine

Kilpnäärme ületalitus olnud u 2 aastat, võtan thyrosooli 5mg/p Ei ole veel Covidi vastu vaktsineerida julgenud,
Kas Covidi vastu vaktsineerimine võib võimendada haiguse kulgu?
Tänan vastuse ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Vaktsineerimine COVID-19 vastu kilpnäärme ületalitluse kulgu ei mõjuta. Küll võib seda mõjutada haigestumine COVID-19 infektsiooni. Seega on vaktsineerimine Teie huvides.
Tervitades,
Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus ( järg 76784 )

Kas peale radioaktiivsejoodi muud ravi pole?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Küsimus eelnevalt vastatud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Tere. Mul on üsna suur kilpnäärme ületalitus - üle kahe korra suurem kui olla tohiks. Kas ma tohin juua porgandi ja kapsamahla või on see kahjulik? Olen lugenud, et kapsamahlas on joodi. Avaldaks see mulle ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võite juua kõiki puu- ja juurviljamahlu. Teie kilpnäärme talitlusele see mingit mõju ei avalda (isegi kui mahlas peaks sisalduma mikrokoguses joodi).
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Kas sõlmelise kilpnäärme puhul tablettravi suudab suurenenud kilpnääret väiksemaks teha?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ei suuda. Tablettravi saab ületalitluse korral aidata kilpnäärme talitlust normaliseerida, kuid kilpnäärme mahulistele muutustele see ei mõju.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnäärme ületalitus

kilpnäärme ületalituse iseloomulik tunnus on kehakaalu langus, mul on diagnoositud kilpnäärme ületalitus, aga millegipärast on kiire kehakaalu tõus.Kas see on loomulik niisuguse haiguse juures.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Umbes 10%-l juhtudest võib kilpnäärme ületalitlus põhjustada kaalutõusu. Seega pole kaalutõus ületalitlusele iseloomulik, kuid erandjuhtudel võib seda esineda. Loota võib, et koos ületalitluse ...

Loe edasi

ületalitus ja jood

tere! kuulsin et pappiloomidele joodi määrides võib neist lahti saada. mul on ületalitus, kas ma võin siis proovida või mõjub see mulle halvasti? enamus on neid dekoltee piirkonnas.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme ületalitluse korral ei soovita joodi ei sisse võtta ega peale määrida. Pöörduga nahaarstile ja leidke teine raviviis.
Tervitades,
dr. Anu ...

Loe edasi

kilpnäärme ületalitus

Tere,
Sooviksin teada kas kilpnäärme analüüsi tulemused TSH 0,013 ja FT4 34,4 on väga paigast ära? Kas niisuguste näitajatega vajaksin tablettravi?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, on paigast ära küll. Tegemist on kilpnäärme ületalitlusega, mille põhjus tuleb selgitada ja mida on vaja ka ravida.
Tervitades,
...

Loe edasi

laps

Soovin teada kuidas ja kas mõjub rasedusele kilpnäärme ületalitus. Peale sünnitust diagnoositi mul krooniline autoimmuunne türeoitiit. Mõni aeg hiljem toksilise struuma pärast sain radiojoodravi. Kõik ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Raseduse ajal põetud kilpnäärme ületalitlus ei saa olla nüüd juba 10-aastase lapse tähelepanuhäire põhjuseks. Kui lapsel praegu on kilpnäärme talitlus korras, ei saa tema probleeme kuidagi ...

Loe edasi

kilpnäärme ületalitus

Sain hiljuti teada,et mul on kilpnäärme ületalitus.Südamepekslemine,tujukus,väsimus,kaalulangus esines juba mõne aasta eest ja nüüd siis juuste väljalangemine,mis viiski perearstile.Endokrinoloogi vastuvõtule ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme ületalitluse ilmnemine peale sünnitust on tüüpiline. Rinnaga toitmist lõpetama ei pea. Raviks määratakse tõenäoliselt tiotiil, mis rinnaga toitvatele emadele on lubatud. Last kontrollida ...

Loe edasi

paast ja kilpnäärme ületalitus

Tere! Palun öelge, kas paast (24 tundi) ja kilpnäärme ületalitus sobivad kokku?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Paastuda võib, kui kilpnäärme ületalitlus on raviga kontrolli all, välja ravitud või remissioonis (vaibefaasis).
Tervitades,
dr. Anu Ambos ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: