Kilpnäärme ületalitus lapsel 28.11.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
minu 12 aastasel pojal diagnoositi kevadel kilpnäärme ületalitus (TSH 0,002 ; FT4 17,4) ja määrati Merkazolil ravi, mis tänaseks on poool tabletti päevas. Praegu on analüüsid korras ja ilmselt varsti ta tabletiravi ei vaja. Küsiksin aga seda:
lausa kohutavalt langevad tal välja juuksed ja endokrinoloog ütles, et see tuleneb antikehade kõrgest tasemest veres. Mingit numbrit ta mulle ei üelnud, ütles vaid, et "väga kõrge". Mida see tähendab? Kas need antikehad aja jooksul vähenevad, mida üldse see antikehade hulk näitab (olen aru saanud, et mida suurem see on, seda kroonilisema haigusega on tegemist) ja millised üldse on väljavaated teismelise lapse tervenemisele? Kas võib loota, et juuste väljalangemine aja jooksul väheneb?
Tean, et alati tablettravi ei mõju ja siis kaalutakse ka radiojoodravi, kuid lastele, eriti kasvueas, seda ei tehta.Kuna tegemist lapsel juba teisi ägeda kroonilise haigusega (alates 3.elukuust on diagnoositud ka astma) siis olen väga mures tema edasise tervise ja tuleviku pärast. Et kilpnäärme ületalitust pikka aega ei avastatud siis ilmselt sellest ja ka suurest kogusest astmarohtudest on tal tekkinud probleemid ka südamega. Palun selgitage veidi kilpnäärme ületalituse olemust ja kulgu lastel, sest oma arstilt olen vaid kuulnud, et see on teismelistel poistel üliharva esinev haigus.

Ligupidamisega
mures ema

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ma ei ole kahjuks laste spetsialist ja ammendavaid selgitusi oma poja haiguse kohta paluge ikka poja raviarstilt. Loodan samuti nagu Teiegi, et türeostaatilise ravi efekt on olnud hea ja oodata võib pikemat vaibefaasi, mille jooksul tablette võtta pole vaja. Siiski on tegemist kroonilise haigusega ja uus ägenemine on alati võimalik, mistõttu tuleb regulaarselt kontrollil käia.
Kilpnäärme ületalitluse foonil tekkinud südamelihase kahjustus on õnneks pöörduva iseloomuga ja kui hormoonid püsivad pikemat aega normis, võib loota selle kadumist.
Antikehade tase veres jääb püsivalt normist kõrgemaks, kuigi võib aeg-ajalt tõusta või langeda. Mingit erilist seost haiguse kuluga ja kliinilise avaldumisega neil tõusudel ja langustel ei ole ja seepärast pole mõtet ka antikehi kuigi sageli määrata. Juuste väljalangemine võib tõepoolest olla samuti olemuselt autoimmuunse päritoluga, kuid otsest seost kilpnäärmehaigusega sellel ei ole ja seetõttu ei pruugi kilpnäärme ületalitluse edukas ravi juustekasvu parandada.
Difuusset toksilist struumat, mis oli Teie pojal kilpnäärme ületalitluse põhjuseks, esineb tõepoolest sagedamini naistel kui meestel ja tavaliselt avaldub haigus peale puberteeti. Siiski on see haigus ka varase alguse puhul täiesti ravitav.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.