radiojoodravi 31.03.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Arst planeerib joodiravi.Käisin tegemas proovi radioaktiivse joodiga ja selle tulemuseks oli 39% 24t.möödudes.Kas see näitaja on väga halb,et peab tegema joodiravi või saab ka rohtudega hakkama.Või tuleb ükskord ikkagi teha joodiravi.TR-AK tase oli 55.TSH suprimeeritud.Diagnoosiks on türeotoksikoos,difuusne struuma.Mida see tähendab?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

J131-needumine 24t järel 39% näitab, et neeldumine on hea ja radiojoodravi saab teha. Tõenäoliselt olid Teie tohtril omad põhjused, miks ta radiojoodravi kasuks otsustas ja tegelikult arvan, et see otsus on küllap õige. Võite siiski küsida temalt lähemat selgitust.
Difuusne toksiline struuma on autoimmuunne kilpnäärmehaigus, mis ägenedes põhjustab ületalitlust (TRAK kõrge tiiter kinnitab seda diagnoosi). Haigus on ise healoomuline, kuid ägenemised võivad olla sagedased ja kurnavad, eriti vanemale inimesele, kellel on kõrgvererõhutõbi või isheemiatõbi. Sageli ei saavutata tablettraviga üldse püsivat vaibefaasi ja tabletikuuri lõppedes tuleb ületalitlus taas paari kuu möödudes tagasi. Radiojoodravi aga põhjustab kilpnäärme talitluse püsiva hääbumise ja ägenemisi enam ei järgne.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.