kilpnäärmega probleem? 11.02.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere lugupeetud dr. Anu Ambos!

Tänan Teid jällegi vastuse eest!
Arst, kelle juures ma käin, soovitas teha joodiproovi ja ultraheli. Kolmandat uuringut ei saanud teha, kuna toidan last rinnaga. Joodiproov näitas 2%. Arst ütles, et see % on madal, kuid arvab, et mul siiski see geneetiline ja minu puhul normaalne, sest teised kaks verenäitajat (FT4 17,1 pmol/l ja TPO-Ak

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH langus koos madala joodneeldumisega osutavad kahele võimalusele: subakuutne türeoidiit (sel juhul on tavaliselt kilpnääre valulik ja settereaktsioon kiirenenud) või on organismi sattunud suuremas koguses joodi (mitmed ravimid, röntgenkontrastained). Harva võib ka krooniline türeoidiit põhjustada intensiivset koe lagunemist ja anda mõõdukat ületalitlust koos ajutiselt madala joodneeldumisega. Huvitav, mida näitab ultraheli?
Soovin jõudu Teile ja Teie arstile selle väikse mõistatuse lahendamisel.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.