Hüpoglükeemia kahjulik mõju 06.12.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kas te võiksite nö teaduslikult selgitada, mis juhtub inimesega hüpoglükeemia ajal ja milline on pidevalt esinevate hüpode (diabeetikul neid ikka esineb....) kahjulik mõju pikemas perspektiivis? Seda, mis võib juhtuda, kui hüpoglükeemiat võimalikult kiiresti ei kõrvaldata, tean.
Ette tänades
Heleri

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere Heleri!
Sagedaste hüpoglükeemiate (ka kergekujuliste) kahjulik mõju seisneb hüpotundlikkuse languses. Kui organismi pidevalt "harjutada" eluga "poolnäljas" (eelkõige kehtib see ajurakkude kohta), muutub olukord tavaliseks ja hüpoglükeemiat märku andvad sümptomid nõrgenevad. Nii võib ülel päeval hüpo esimeseks tunnuseks olla teadvuse kadu ja siis ei suuda inimene ennast enam ise aidata. Hüpotundlikkus muutub ja nõrgeneb tavaliselt suhkurtõbe põetud aastate jooksul igal juhul, kuid nn "sagedastel hüpotajatel" on muutused kiiremad ja suuremad.
Samuti takistavad hüpod hea kompensatsiooni saavutamist. Hüpole järgnev rikošetthüperglükeemia ei allu hästi ravile, sunnib insuliini annuseid suurendama ja toob hiljem taas kaasa uue hüpo. Nii kõiguvadki "sagedaste hüpotajate" veresuhkrud äärmusest äärmusesse, samas võib glükeeritud hemoglobiin (veresuhkru keskmise taseme näitaja) olla küllalt viisakas. Nii ongi viimasel ajal suhkurtõve kompensatsiooni hindamisel kõrvuti glükeeritud hemoglobiiniga hakatud rääkima ka suhkrute kõikumisi peegeldavatest deviatsioonidest.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.