Hormoonist. 02.12.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen juba alates maikuust olnud hädas oma silmadega .Hommikul ärgates on ilusad kotid silmade all mis iseenesest muidugu kuhugi ei kao.Selleks et inimese kombel välja näha kui tööle lähen olen hommikuti võtnud Furosemidi 20 mg mis annab mulle paariks päevaks enamvähem normaalse olemise.Kõik algas väga äkki olen nüüdseks teinud igasugu analüüse ja uuringuid,kust midagi pole välja tulnud.Ühesõnaga kõik on korras.Nüüd aga lõpuks tehti ka hormoonidele analüüs kust ainsana oli korrast ära progesteroon mis oli luteaalfaasis alla 0,64 nmol/l.Kaua see nii on olnud ma ei tea ja kas see võiks olla silmade paistetuse põhjuseks,et see hormoon nii madal on?Menstruatsioon ka paar korda ebakorrapärane olnud,kuid muid kaebusi ei ole.Muidu olen 37.a.naine.Ootan väga Teie vastust kas see võiks sellist tervisehäiret põhjustada?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Progesterooni liigmadal tase tsükli II faasis ei näita muud, kui tsükli anovulatoorsust s.t. selle tsükli jooksul munaraku küpsemist ei toimunud ja rasestumine polnud võimalik. Võib-olla on Teil enamus tsükleid sellised, võib-olla mõni üksik. Põhjused selgitab günekoloog.
Silmadealuse sidekoe tursetega progesterooni näitajal otsest seost ei ole. Üks põhjus on vanus. Vedeliku peetumine organismis ja selle kogunemine sidekoesse hakkab suurenema 35-40a. paiku ja põhjust pole seni veenvalt selgitatud. Protsess on järk-järguline ja head ravimeetodid puuduvad. Igaks juhuks võiks kontrollida ka kilpnäärmehormoone. Alatalitlus võib põhjustada mõõdukaid turseid näo piirkonnas.
Pidev furosemiidi tarvitamine pole aga ohutu. See põhjustab kaaliumikaotust ja vee ning soolade ainevahetuse muutust neerudes. Pigem võiks soovitada vedelikueritust soodustavaid ravimteesid.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.