diabeet ja raseduse planeerimine 25.11.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teie poole kahe küsimuse/murega:

1) Olen I tüüpi diabeetik ja planeerin rasedust, keskmine suhkur oli viimati (oktoobris) 5,8. Siiani ei ole planeerimine küll veel vilja kandnud, kuid viimase kuu osas ma veel tulemust ei tea (selgub siis paari nädala pärast). Küsimus siis selline, et kas vastab tõele, et rasestumise järgselt suhkur alati langeb (st igal diabeetikul) või on see siiski individuaalne ja võib mõnel hoopis kõrgeks minna?

2) Teine mure on aga tõsisem. Nimelt ei allu mu suhkrud viimastel päevadel enam insuliinile.
Oktoobris vahetasin pika insuliini Lantuse vastu ja süstin seda 10Ü õhtul. Lühikesed (Humalog) olid siiani 7Ü + 12Ü + 12Ü ja süsivesikute kogused siis vastavalt 35g + 60g + 60g. Viimaste päevade kõrgeid suhkruid ei julge ma aga Lantuse kaela ajada, sest enne andis see hommikuseks suhkruks 5-6. Nüüd aga on näidud peale sööki 9-13 ja alla lähevad väga vaevaliselt. Toitumist ega elustiili ma muutnud ei ole ning alles augustis/septembris ma suurendasin insuliinikoguseid (sellist asja olen täheldanud igal sügisel).
Palavikku mul ka ei ole. Lihtsalt ei saa enam aru, et milles probleem on. Nt eilne näit peale lõunasööki oli 12,9, tegin 8Ü juurde ja 2 tunni pärast oli suhkur 7 (kui eelduste kohaselt oleks pidanud olema 4,9). Tegin veel 2Ü juurde ja 4 tunni pärast oli 6,9 (nagu üldse midagi ei mõjuks). Õhtusöögiga tegin 12Ü asemel 20Ü ja sain hüpo kätte (3,5). Hommikuks oli suhkur 3,7 ja lootsin, et tegemist oli migi ajutise jamaga ja kõik on möödas. Kuid peale hommikusööki (40g sv ja 7Ü insuliini) oli suhkur jälle 9,2. Süstisin nüüd lisaks ja loodan, et suhkur läheb alla. Kas see on tavaline, et insuliinivajadus niiviisi hüppeliselt suureneb (alles aasta tagasi olid mul lõunased ja õhtused kogused 8Ü) ja ma peangi nüüd 10g sv kohta arvestama 3Ü insuliini, kui mõned päevad tagasi oli vastav insuliini kogus 2Ü. Või ehk on asi ikka selles, et Lantuse kogus on liiga väike?

Ette tänades,
K.F.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
1) Insuliinivajadus tõepoolest langeb enamasti raseduse esimestel kuudel, kuid languse ulatus on isikuti erinev ja mõnel ei pruugi seda tõepoolest tekkida.
2) Palun, ärge rabelege! Insuliinravi eduks on vaja rahulikku meelt. Ei tohi süstida 12 TÜ asemel 20! Hüpo toob endaga kaasa rikošetthüperglükeemia ja mõjutab veel ka järgmise päeva suhkruid. See, et insuliinivajadus sügiseti suureneb, ei ole mingi uudis. Soojade ilmadega liigute rohkem, sööte kergemalt ja ka insuliin imendub paremini. Lühitoimelise insuliini vajaduse suurenemine viimasel ajal võib olla siiski seotud üleminekuga Lantusele. Võib-olla oleks Teile parem süstida Lantust hommikul, võib-olla vajate siiski ka Lantuse süstimist 2 korda päevas- hommikul ja õhtul (ka seda tuleb ette). Summaarne insuliinivajadus on Teil üsna keskmine (10+7+12+12 - kokku 41TÜ). See sõltub kehakaalust aga ka näiteks võimalikust omainsuliini sekretsioonist (kui olete diabeetik olnud kõigest 1-2 aastat, võib ka oma kõhunääre veel mingil määral aktiivne olla ja omasekretsiooni vaibumisega tõuseb ka süstitava insuliini vajadus). Samas on baasinsuliini osakaal Teie ravireziimis üsna väike, võib-olla tuleks seda tõepoolest suurendada.
Kahjuks tean Teist liiga vähe, et mingeid konkreetseid soovitusi jagada. Võtke ühendust oma arstiga ja pidage nõu! Tõenäoliselt olete tubli patsient, kes on alati olnud heas kompensatsioonis.
Jõudu edaspidiseks,
dr. Anu Ambos.