Kilpnäärme probleem 15.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!Olen 28.a. ühe lapse ema(6 a.).Kui olin rase,lõid mul välja kilpnäärme probleemid(poomis-ja ebamugavustunne kaelal).Käisin endokrinoloogi juures,mulle kirjutati välja ravimid,mida võtsin kuni raseduse lõpuni,peale sünnitust probleem kadus.Nüüd aga on plaanis teine laps.Kas peaksin enne rasestumist kilpnääret kontrollima?Olen kuulnud,et seeviitab joodi puudusele organismis ning joodipuuduse tagajärjel võib lapsel esineda väärarengut.Või on see lihtsalt süütu probleem,mis kaasneb tihti rasedusega?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Võiksite enne järgmise raseduse planeerimist välja selgitada, milles seisneb Teie kilpnäärmeprobleem. Kui tegemist on üksnes mahulise suurenemisega (raseduse ajal suureneb kilpnääre aktiivse talitluse tõttu veelgi), pole karta, midagi. Kerge poomistunne kaela piirkonnas on mööduv nähtus ja tegelikult pole sel juhul ravi vajagi. Võib soovitada kasutada toidu valmistamisel jodeeritud soola.
Kui probleem on tõsisem ja lisaks kilpnäärme suurenemisele esinevad ka talitluse häired (ala- või ületalitlus), tasub enne raseduse planeerimist kilpnäärme seisundit kontrollida, ja kui vaja, ka ravida.
Eestis esineb eelkõige lõuna ja kagu piirkonnas kergekujuline joodivaegus, mis küll loote arengule ohtlik ei ole. Lisaks kontrollitakse meil kõikide vastsündinute kilpnäärmehormoone 3.-5. elupäeval, et avastada varakult kaasasündinud kilpnäärme alatalitlust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.