Kilpnäärme alatalitus ja rasedus 12.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kas kilpnäärme alatalitusega noor naine (27 aastane, haigus avastati 1999.a lõpus, kroonilise kõripõletiku tagajärg) võib rasedaks jääda? Varem rase ei ole olnud. Kui kaua võib esimest rasedust edasi lükata? Millised protseduurid raseduse ajal eest ootavad? Praegu tarvitan raseduse vältimiseks hormonaalseid rasedusvastatseid tablette. Kas lapsel võib olla kasasündinud kilpnäärme alatalitus?
Päevas võtan 50 mcg L-Thyroxini. Paar kuud tagasi alustasin jälle võtmist, sest kolesteroolitase oli kõrgem kui peaks (täpselt ei tea, kuid üle kuue).
Vahepeal umbes aasta ei tarvitanud L-Thyroxini.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Enne kui planeerida rasedust, tasub kindlaks teha, kas peate L-türoksiini pidevalt tarvitama või mitte. Türoksiinravi ei korraldata kolesterooliväärtuste alusel, see ei ole kolesterooli langetav preparaat.
Kui Teil on tõepoolest kilpnäärme alatalitlus (hüpotüreoos) ja peate asendusravina saama L-türoksiini, peate seda võtma määratud annuses pidevalt kogu elu. Kord aastas tuleb käia endokrinoloogil hormoonide taset kontrollimas, mis näitab, kas L-türoksiini annus on adekvaatne.
Kui olete asendusravis pidanud pikemaid pause ja kilpnäärme alatalitlus on halvasti kompenseeritud, ei pruugi Teil rasestumine üldse õnnestuda. Kui ka rasestute, on kilpnäärmehormoonide vaegus kahjulik loote arengule.
Seega, kõigepealt käige endokrinoloogil ja saage selgust oma kilpnäärmehaiguses ja vajalikus ravis. Kui asendusravi vajate, tuleb kilpnäärmehormoone selle foonil kontrollida raseduse esimese kolme kuu jooksul. Asendusravi katkestamine raseduse ajal on lubamatu.
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.