sõlmed kilpnäärmel. 09.11.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 38a. naine. Kuna tablettide raviga pole kilpnäärme sõlmede ravi tulemuslik soovitas arst radioaktiise joodikapsli ravi. Kas see on piisavalt ohutu ja tulemuslik? Lõikamisele läheks viimase võimalalusena. Üle- ega alatalitust ei ole, vaid kolmekordselt suurenenud kilpnääre vasak pool sõlmede näol.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Sõlmelise kilpnäärme ravi pole tablettidega tõepoolest võimalik. Radioaktiivne jood on ohutu raviviis, mida on kilpnäärmehaigetel kasutatud kogu maailmas üle 50 aasta. Radioaktiivse kiirguse doos, mille selle puhul saavad Teie munasarjad, on võrdne kiirgusdoosiga sooleröntgeni puhul. Igaks juhuks palume siiski naistel peale radiojoodravi 6 kuu jooksul rasedusest hoiduda. Radiojoodil pole leitud ka mingit vähki tekitavat toimet.
Radiojoodravi eeliseks lõikuse ees on selle mugavus patsiendile. Jääb ära narkoos ja arm kaelal. Lõikuse puhul on võimalikud ka tüsistused: kõrvalkilpnäärmete ja häälepaelanärvi vigastus. Haruharva on siiski võimalik radiojoodi kahjustav toime luuüdile, kuid seda suurte dooside puhul, mida rakendatakse kilpnäärmevähiga haigetel.
Arutage oma arstiga veelkord läbi kõik mõlema raviviisi head ja vead. Ka Teil endal on õigus raviviisi valikul sõna sekka öelda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.