Kui kaua allergeen nahka mõjutab? 31.10.22 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Toiduallergia kahtlusega kümnekuune sai ravimeid (Zyrtec + Advantan/Elidel) ja pidasime mõlemad elimineerimisdieeti (rinnalaps). Laps sõi ainult bataati, kartulit, porgandit, riisi + liha, mina lisaks neile ka tatart ja sibulat. Kuna 10 päeva möödudes oli nahk puhas, ütles perearst, et võib ravi lõpetada ja 3 päeva pärast hakata ükshaaval uuesti erinevaid toiduaineid lisama. 3 päeva pärast oli aga lööve nahal tagasi, enne kui midagi lisada jõudsime.

Nii et küsimus oleks selline, et kui tõenäoline on, et lööve on tagasi, sest nahk reageerib jätkuvalt dieedieelsele ajale (kokku jõudsime dieedil olla siis hästi natuke alla kahe nädala)? Hetkel oma peaga eeldasin, et ilmselt miski menüüs jätkuvalt häirib, nii et jätsin nüüd oma menüüst ka sibula ära, kui see kahe nädalaga ei mõju, peaksin porgandi/kartuli välja jätma, aga tahaksingi ennetavalt teada, kas teoreetiliselt on võimalik, et ta nahk reageeris jätkuvalt millelegi, mis juba kahe nädala eest söödud, või on nii, et kui ekseem juba korra kreemiga kadunud, siis kümne päeva pärast ei tohiks enam uuesti punaseks minna, kui just jätkuvalt allergeen laual pole?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjelduse järgi on tegemist atoopilise dermatiidiga ja seega kroonilise nahapõletikuga. Naha paikne ravi dermatoloogi vastuvõtul on ordineeritud ja ravi aitabki kasutamise ajal. Kindlasti on vaja lisaks retseptiravimitele so ravikreemidele regulaarselt kasutada apteegis käsimüügis olevaid niisutavaid kreeme. Antihistamiinist nt Zyrtecist on abi sügeluse vähendamisel enam nendel, kellel atoopiline dermatiit on seotud allergiaprobleemidega.
Allergiateste saab teha ka imikueas ja nendest on kindlasti abi toiduvalikul. Kui testid näitavad ülitundlikkust, siis see on alus teatud toitude menüüst välja jätmiseks. Kui testid jäävad negatiivseks, siis on põhiliselt abi eliminatsioonist-provokatsioonist.
Atoopiline dermatiit kulgeb ägenemiste ja vaibumistega, kulgu mõjutavad väga paljud tegurid. Esmajoones on oluline naha ravi, ärritajate vältimine, kuid enamasti on abi ka teatud toitude vältimisest. Toiduallergeenid saab kindlaks teha testidega, kuid lisaks võivad löövet ägestada ka nn histamiini sisaldavad ja vabastavad toidud. Nii dermatiidi kui toidust põhjustatud reaktsioonide kohta saab lugeda www.allergialiit.ee

Heade soovidega,
Kjulge