Sääsehammustus 20.05.10 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Selline kummaline probleem: Olen 27-aastane noormees ning ei ole kunagi mingeid probleeme sääsehammustusega tekkinud (90% juhtudest ei ole isegi väikest punetust või kupla tekkinud), kuid nüüd viimase 1-2 nädala jooksul kõik sääsehammustused, mis on olnud, on ikka päris hullud. Peale sääsehammustust tekkib kohe punane kubel ning paari kolme päeva jooksul probleem aina süveneb ning kõrgpunktiks on see, et sääsehammustus läheb paiste, punetab, on väga valulik ning eritab mingit vedelikku välja. Peale seda hakkab vaikselt järgi andma, kuid arm jääb järgi. Kuid kuna sääsed juba liikvel, siis on raske uusi hammustusi vältida ning ei taha mõeldagi, mis hakkab juhtuma siis, kui sääsehooaeg täies mahus saabub. Olen määrinud Vietnami salvi, mis väga vähesel määral aitab.
Kas asi on kuidagi minus või on sääsed sel aastal mürgisemad?
Mida ma peaksin tegema? Kas on selle vastu mingi ravim? Ja kas on lootust, et see probleem iseenesest mingil hetkel taandub? Paistetus on väga valulik ja seni on olnud hammustused minu teada ainult jalgadel.
Olen teile asjaliku vastuse eest väga tänulik.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Sääsed tekitavad sellel kevadel paljudele tõsiseid probleeme. Nad ilmusid järsku ja neid on väga palju. Tavaliselt tekib üksikute esimeste torgete järgselt taluvus ja selleks ajaks kui sääski on rohkem liikvel, on reaktsioonid juba väiksemad. Tänavu tuli aga korraga väga palju sääski ja "harjumise" võimalust ei olnudki. Sääskede tõrjumiseks on mitmed vahendid nt Plix , Off ja samade nimetustega on ka ravivahendid, mida tuleks kasutada peale sääsetorget. Rahustava toimega on ka näiteks tsinki sisaldavad kreemid, pastad, pihustid, mida saab apteegist retseptita. Käsimüügiravimitest efektiivsemad on hormoonkreemid ja kui on katkikratsitud kublale lisandunud bakter, tuleks kasutada kreeme või salve, milles on lisaks hormoonile antibakteriaalse toimega ravim (Fucicort, Fucidin H jt). Hormooni sisaldavad kreemid, salvid on retseptiravimid. Kindlasti soovitan lisaks paiksele ravile kasutada antihistamiinse toimega tablette. Nahalöövete puhul on väga sobiv Zyrtec 10 mg (10 tabl saab apteegist retseptita, 30 tabletise originaali jaoks on vaja retsepti). See, et praegu sääsehammustustele nii tugevasti reageerisite, ei tähenda veel seda, et nii hakkab olema ka edaspidi. Vietnami salvi ei soovita praeguses olukorras kasutada.