Pole allergiat ega nohu kuid nina on kinni ja raske on hingata. 17.03.20 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Nina on pea aasta aega kinni, kuigi mul ei ole allergiat ega nohu

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Üld IgE väärtus on seotud allergiaga, parasiitidega. Ta võib prognoosida ka allergia kujunemist kui üksikute allergeenide testid momendil veel negatiivsed. Kui on parasiidid (solge ehk Ascaris), siis on üldIgE väärtused tavaliselt väga kõrged. Sel juhul on põhjust verest määrata ascarise vastaste IgE antikehade sisaldust ja kui see on suurenenud, siis tehakse ravi mebendasooliga (Vermox).
Muretsemiseks ei ole põhjust. Üld IgE väärtus 230 kU/l ei ole üldsegi väga kõrge, sest see võib olla ka tuhat ja mitu tuhat st on väga suurtes piirides määratav. Kui oleks parasiit, siis ta oleks praegusest väärtusest suurem ja ei väheneks. Ilmselt on mingi allergeen, mida ei ole õnnestunud või ei õnnestugi kindlaks teha. Rosaatsea põhjusena ei ole välistatud. Mõelge, mis võib olla hingamisteede ärritajaks kodus (tolmud, tubakasuits, parfüümid, kodukeemia jm).
Minu soovitus on kasutada neid ravimeid, mis aitavad ninakinnisuse probleemi vähendada. Tuleb leppida sellega, et need aitavad kasutamise ajal. Sudafedi ja paikseid ninna piserdatavaid nn ninaavajaid ei tohi üle nädala järjest tarvitada. Hea, et ka kurgu-nina-arst on uuringud teinud. Ravige nahaarst ettekirjutuste järgi rosaatseat.
Heade soovidega,
Kjulge