Nõgeslööve, angioödeem 07.01.19 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Laps on olnud väikesest peale atoopik. 3-4 korda on olnud ka äkitselt tekkivat nõgeslöövet, kui enamasti randmetele, käeseljale või käsivartele tekib nõgeskubla laadne lööve. Lööve tekib äkitselt ja kiiresti, allub tavalistele allergia tablettidele zyrtec, cetirizin.
Täna tekkis lapsel äkitselt silmade turse - angioödeem. Esmalt sai kodus cetirizini, lastehaiglas ka prednisaloni tableti. Cetirizin oli eelnevalt juba mõjunud, turse ei läinud enam hullemaks umbes tund pärast tabletti oli märgata vähest turse taandumist.
Lapse ema olnud samuti atoopik ning hilises teismeeas olnud 2-3x hädas angioödeemiga, ühel korral väga tugev turse kõris, näos ja nõgeslööve.
Peres ka teine laps atoopik + paaril korral tekkinud näo (põskede) paistetus.

Küsimus järgmine - kas lapsel peaks olema alati ja igal pool kaasas mõni ravim, mis aitaks kiirelt reageerida alleegiahoo ajal? Mis ravim see peaks olema?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Antihistamiini soovitan kasutada vähemalt 3 päeva peale lööbe kadumist.
Hea oleks uuesti minna allergoloogi vastuvõtule, loodetavasti õnnestub kindlaks teha, mis on angioödeemi tekke põhjus.
Antihistamiini tablett võiks alati kaasas olla. Kui sellest olulist efekti ei märka, siis oleks vaja hormooni (tabletina prednisoloon) ja seda saab allergoloog või perearst vajadusel välja kirjutada.

Heade soovidega,
Kjulge