Lapsel gluteenitalumatus? 29.01.18 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Laps on sünnist saadik olnud hädas hingamisteede vaevustega, seda eriti viiruste ajal. Nüüdseks on pandud ka astma diagnoos ning kasutame igapäevaselt flixotide (1 doos hetkel) ning vajadusel ventolin ja ka zyrtec. Esialgu leiti, et laps on allergiline tolmulestale, äsjane test seda enam ei kinnitanud. Samas on laps väga allergiline kassile (ca 80) ja selge on see, et kontakti kassiga tuleb vältida (laps elas esimesed 3 aastat kodus, kus oli kass). Samas laps kogu aeg köhib ja eriti just pikali heites. On ka kuulda, et hing on kinni. Viimasel ajal on kurtnud ka kõhuvalu. Nahk on ka kahvatu, silmaalused sinised. Muidu on laps rõõmsatujuline ja energiat täis:)
Küsimused:
1) kas kodu, kus elas kass viimati ca 10 a tagasi, on nüüdseks allergiavaba?
2) kas laps võib olla tundlik (allergiline) gluteenile ning see võib olla pideva köhimise põhjus? Allergiatest näitas tundlikkust nisule ja rukkile (vastavalt 0,36 ja 0,49). Kas selle teemaga tuleks edasi tegeleda?

Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Allergilise astma raviks on praegune raviannus kindlasti väike, sest kaebused ei ole kontrolli alla saanud. Tavaannus oleks 100 mcg x2. Kassikontakti tuleb tingimata vältida. Kui korteris on tehtud põhjalik puhastus, ka pehme mööbli osas, ei peaks seal olulisel määral enam kassi allergeeni olema. Kui käib aga külas kassi omanikke või käite ise elamistes, kus kassid, toote ilmselt allergeeni oma riietega kaasa. Kui ülitundlikkus on kassi suhtes väga kõrge (80 kU/l tähendab väga tugevat sensibiliseerumist), siis mõjutab haigust ka vähene allergeeniga kokkupuude.
Ülitunlikkus gluteeni suhtes ei ole lapsel köha põhjuseks. Seda enam, et näitajad st IgE antikehade sisaldus ei ole üldsegi kõrge.
Kindlasti on vaja lisaks Flixotide annuse tõstmisele kontrollida, et laps inhaleeriks ravimit õigesti!
Raskendatud hingamis epuhul (hing on kinni) tuleks tarvitada Ventolini, mis on ka ilmselt kodus olemas.
Heade soovidega,
Kjulge