Ülitundlikkus lõhnade suhtes, nohu 22.01.18 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Mõnda aega tagasi tekkis mul nohu - nohu on igapäevane. Kõige intensiivsem on hommikuti ärgates (vesine, ajab aevastama, silm jookseb vett). Päevapeale läheb paremaks või kaob. Lisaks sellele ärritavad tugevamad lõhnad - lõhnaõli, puhastusvahendid, suits, küüslauk. Tegelikult ei ole vahet, mis lõhn on kui ta on tavapärasest vängem muutub nohu kohe tugevamaks. Küsimus on selles kuidas seda ravida saaks või vajan allergiatesti ning kelle poole pöörduda tuleks?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Lõhnadele ülitundlikkust võib olla nendel, kellel on allergia, kuid ka isoleeritult st siis kui allergiat ei olegi.
Hommikuse nohu üheks põhjuseks on tolmulestaallergia, kuid siis ei ole ninaeritis tavaliselt vesine, pigem limasem ja kaasneb ka ninakinnisus. Samas on võimalikud haiguse erinevad avaldusvormid ja uuringutetea on raske öelda, millega täpsemalt tegemist on..
Kirjelduse järgi on kindlasti olemas nina limaskesta ärritusnähud ja haigusnähte kutsuvad esile ka tüüpilised ärritajad. Abi võib olla antihistamiini kasutamisest (allergia olemasolul aitab paremini) kui ka ninahormoonidest (Flixonase on apteegis ka retseptita kättesaadav). Ühenädalane ravikuur ei tarvitse piisav olla, vaja oleks 3-4 nädalat järjest 1 x päevas ravimit ninna piserdada.
Võimaluse piires oleks vaja vältida ärritajatega kokkupuudet!
Heade soovidega, Kjulge