Lehmapiimavalgu talumatus 15.02.17 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Palun Teie konsultatsiooni. Laps on 1,5 kuud vana. Kahtlustan (või pigem olen üsna kindel), et lapsel on lehmapiimavalgu talumatus või allergia. Laps on ainult rinnapiima toidul. Alates teisest nädalast algasid lapsel gaasivalud, koolikud. Alguses arvasin, et tegemist tavaliste gaasivaludega, aga hakkasin kahtlema. Lapse nutt võis alata kell kolm päeval ja magama jäi ta alles kell 3 või 4 öösel. See oli õudne, sest last ei olnud võimalik rahustada, nuttis ja vaevlas, magas 12h jooksul ainult rinna otsas lühiajaliselt. Lõpuks kui ta magama jäi, oli ta nii väsinud, et magas 16 h järjest (3 h tagant andsin rinda). Selline olukord kestis paar nädalat, siis lihtsalt lülitasin enda toidust välja kõik potentsiaalsed allergeenid ja lapse enesetunne paranes. Paari nädala möödudes hakkasin tasapisi toite oma menüüsse tagasi tooma. Leidsin seose lapse kaebuste ja piimatoodete vahel (olen neid välja lülitanud ja tagasi sisse lülitanud 4x). Järgmisel või ülejärgmisel päeval pärast seda, kui mina tarbin piimatooteid, laps on terve päev kõhuvaludes, nutab, magada ei saa, kõht on puhitunud, kaka läheb roheliseks, limaseks ja olen näinud ka üksikuid väikeseid punase vere täppe beebi väljaheites. Lõpetan muidugi piimatoodete tarbimise ja paari päevaga on rõõmus laps tagasi. Tal püsivad ikka gaasivalud ja mingid kõhuvaevused, aga ta suudab ise puuksud väljutada ja on suurema osa ajast rahulik, unereziim ka paraneb. Väljaheite värvi normaliseerumiseks läheb umbes nädal, kuigi täiesti ideaalne sinepikollane on see harva, enamasti on tumekollane ja veidi rohekas, väljaheide on pigem vesine, puderjas harva, veretäpid ka kaovad. Kõht käib läbi peaaegu peale igat söögikorda. Allergoloogi juurde saame 3 kuu pärast.
Laps oma vanuse kohta areneb hästi. Kaalus võtab juurde kuus 1 kg. Nahal lööbeid ei ole. Sündis 42. nädalal, Apgari hinnetega 8-9.

Minu küsimused oleksid: 1) Kuni saame allergoloogi juurde ei söö ma piimatooteid. Kuna lapse väljaheide ei ole ideaalne, kas on võimalik, et on veel millegile allergia/talumatus? Võimalik on ju ka, et nähtavat verd ei ole, aga peitveri on. Millised on kõige sagedasemad rist-allergiad koos lehmapiimavalguga? 2) Kui mina ei tarbi üldse piimatooteid, kas laps saab piisavalt rinnapiimaga kaltsiumi? Ise võtan imetava ema vitamiini, kus kaltsiumi 700mg. Kas ma peaks kaltsiumi annust suurendama? 3) Kas tohib teha rotaviiruse vaktsiini? Ja teisi vaktsiine (võivad ju sisaldada muna või piimajääke?)? Muidugi tahaks last vaktsineerida.
Tänan ette spetsialisti vastuse eest.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kui on kiireloomuline probleem, on perearstil võimalik allergoloogi vastuvõtule registreerida 1- 2 nädala jooksul. Kui näete olulist abi sellest, et ise piimatooteid ei tarbi, võite sellist dieeti jätkata paari - kolme kuu jooksul, kui võtate lisaks kaltsiumit . Täpset kaltsiumi kogust on väga raske öelda, sest imendumine on erinev ja toidust saadakse seda palju paremini kätte. Jätkake praegu 700 mg võtmist ja lapsel puudust ei teki. Erinevate imetajate piimad annavad ristallergiat, seega ei ole ka kitsepiim lahenduseks, kuigi mõnikord on sellest siiski abi. Arvan, et võist ei pea te loobuma, sest selles on nii vähe valku. Kui gaasid vähem probleemiks, võite proovida ka hapendatud piimatooteid väheses koguses. Rotaviiruse vastane vaktsineerimine ei ole keelatud, kuid see võib tekitada lisaprobleeme, kui eelnevalt on kõhutegevuse häireid. Muna on imikutel kõige sagedasem allergia tekitaja ja seda ka rinnapiima kaudu. Enne uuringute tegemist ma muna täielikku väljajätmist siiski põhjendatuks ei pea, vähemalt toidu sees võib seda kasutada nt küpsetistes. Peiteveri võib olla ka siis roojas, kui silmaga seda näha ei ole. Gaasidega on hädas ka need, kellel piimaallergiat ei ole. Hea on see, et laps võtab kaalus ilusasti juurde ja tavaliselt gaasivalud ka ajaga vähenevad. Kui dieediga annab olukorda parandada, on mõistlik seda teha, kuid äärmustesse ei tohiks minna, sest laps peab toidus olevate valkudega tasapisi harjuma.
Heade soovidega,
Kjulge