Pollinoos ja kasepuidust mööbel 25.11.16 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

6-aastane laps on juba pikka aega (u kolmveerand aastat) kodus sageli aevastanud, eriti just öösiti ja hommikuti. Kuna mul endal on tolmulestaallergia, kahtlustasin, et ehk on lapsel sama asi. Eemaldasime tema toast vaiba, kardina ja raamatud panime plastikkastidesse. Voodipesu peseme ja kuivatame vähemalt kord nädalas, kõik tekid-padjad on allergikutele sobivad. Aevastamine küll vähenes, kuid ei kadunud. Käisime ka allergoloogil, kes ei tuvastanud tolmuallergiat, küll aga kerge kase õietolmu ja puju õietolmu allergia. Lapse toas on männipuidust voodi ja riiul ning kasepuidust kapp ja kirjutuslaud (mõlemad kaetud korraliku lakikorraga). Tahtsin küsida, kas pollinoosiga lapse tuppa sobib kasepuidust mööbel? ehk on see aevastamise põhjuseks? Samas, suvel aitas laps ahjupuid kuuri vedada (kasehalud) ning ei täheldanud, et see oleks porbleeme põhjustanud ja seda vaatamata ohtrale puidutolmule. Lemmikloomi meil ei ole, hallitust ei esine, lapse toas ka taimi ei ole peale kahe pisikese kaktuse. Kas puitmööbel võib selliseid vaevusi põhjustada?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Nii lastel kui ka täiskasvanutel, kellel on ülitundlikkus (nad on sensibiliseerunud) mingi allergeeni suhtes, on tundlikud hingamisteed. Neil tekivad kergemini nii köha kui nohu ka lihtsalt ärritajatele (lõhnad, tolm, suits, aerosoolid, jm) st olukordades kui ei ole kontakti allergeenidega, mille suhtes nad sensibiliseerunud on.
On väga hea, et olete elamises maksimaalselt püüdnud ärritajaid vältida ja aevastamist on ka vähemaks jäänud. Tõenäosus, et kasepuidust mööbel tekitab aevastamist, on väga väike. Samas täielikult välistada seda ei saa. Kas teistes ruumides on aevastamist vähem? kuidas on olukord külas käies? lasteaias...?
Praegu testid ei näidanud tolmuallergiat ja teistele tubastele allergeenidele, kuid uued testid on põhjust teha 1-2 aasta pärast. Sage aevastamine on üks allergilise nohu tunnus ja see võib olla koos vesise ninaeritise ja/või ninakinnisusega. Loomakarvaallergia ja pollinoosi korral kaasnevad enamasti ka silmasümptomid. Ninasümptomite leevendamiseks kasutatakse antihistamiini ja nina tundlikkuse vähendamiseks 3-4-nädalaste kuuridena allergilise põletiku vastase toimega ninapihusteid.
Heade soovidega,
Kjulge