Nina limaskesta turse 17.12.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Juba vähemalt 10 aastat on mind vaevanud juuni- ja augustikuus tekkivad tugevad allergilised reaktsioonid (kipitavad silmad, nohu, sügelus kõrvades ja kurgus). Muul ajal neid sümptomeid ei tähelda kui ainult juunis ja augustis. Ei ole uurinud, mille vastu allergiline olen, aga kahtlustan, et mingi õitsev taim vms. Praegu aga vaevab mind vasaku ninapoole limaskesta turse. Novembris nina-kurgu-kõrvaarsti külastades tuvastati nina vaheseina kõverus ja polüüp vasakus põskkoopas. Hingamine on vasakust ninapoolest raskendatud, kuid siiamaani pole see väga häirinud. Nüüd aga tunnen, kuidas miski ajab nagu pead paksuks ja see on üsna ebameeldiv, kui ninajuurel ja otsaees selline paks ja veidi suruv tunne. Kas see võib olla tursunud nina limaskestast, mis pead paksuks ajab ning mingi allergiline reaktsioon? Iseenesest muid sümptomeid ei olegi, kui ainult turses nina limaskest (ei ole nohu ega silmade sügelust) ja pea paksus.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Betaserc on histamiinile sarnane aine ja see võib põhjustada allergiale sarnaseid nähte. Et ninahingamise takistus on enam vasakus ninapooles on suure tõenäosusega selle süvendajaks tsüst ja võimalik, et ka vaheseina kõverdumine.
Minu soovitus on 1 kuu järjest piserdada ninna Flixonaset 1 doos päevas mõlemasse ninasõõrmesse (saab apteegist osta retseptita 60-doosise originaali, perearst saab kirjutada soodustusega 120-doosise originaali). Kui sellest olulist abi ei ole, soovitan pöörduda uuesti kurgu-nina-kõrvaarsti vastuvõtule. Tsüsti on võimalik eemaldada.
Anamneesi alusel on ilmselt tegemist pollinoosiga ja suvel antihistamiinikumi kasutades tuleb arvestada asjaoluga, et see nõrgendab Betaserci toimet.
Heade soovidega, Kjulge