Vedel roheline kaka ja gaasivalud 28.07.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Sünnitasin 4.juunil poja, kes oli enneaegne (33+1, kaal 1810g), kuid arstide sõnul terve ja tubli. Sünnist saadik sai ta piimasegu (aptamil prematil), sest kuigi ma nâgin kurja vaeva, siis suure stressi tõttu mul piima ei tekkinud. Haiglast ütles arst, et prematil tuleb vahetada teise toidu vastu ajal, mil laps oleks pidanud sündima. Enne kui me jõudsime segu vahetada muutus lapse kaka roheliseks, pahasti haisevaks ja vedelaks ( mainin ka ära, et see oli pärast teist hepatiidi süsti ). Küsisin lapse perearstilt ja ka perearstide infoliinilt, nemad kinnitasid, et see normaalne laste puhul, kes segu saavad.
Ise arvasime, et võib-olla on asi siiski toidus ja tegime 19. juulil vahetuse- Aptamil Lactofidus sai meie valikuks. Päev pärast seda muutust oli kaka ikka roheline ja haises, kuid see kaka tuli suure nutu ja pika punnitamise peale, ka gaasivalud muutusid palju hullemaks. Kasutasime seda segu siiski nädala lootes, et ehk magu harjub ja läheb paremaks, kuid kuna asi läks pigem hullemaks siis pühapäeva õhtul hakkasime Hipp Combioticut andma. Samal öösel tegi ta suure portsu kakat, mida oli mitu päeva punnitanud ja sellepärast nutnud, kuid kaka ikka endiselt roheline. Toiduvahetuse ööl ja pärast suurt kakamist oli aga laps nagu vanarahu ning öösel ei nutnud kordagi, päeval natuke jorises. Olen andnud gaasivalude leevendamiseks Cuplatoni ja Sab simplexi (d-vitamiin on gefiluse oma), kuid nüüd annan päeval tal ristiköömne teed juua, mis tundub aitava kõige rohkem. Pakendil info puudub, et kui tihti seda lapsele anda tohib, aga ma 3korraga piirdunud. Haiglas olles kästi ka Protexini anda, mida me ka teinud olema, aga nüüd 2 päeva vahet pidanud.
Täna öösel ja hommikul oli laps taas jube nutune ja muudkui punnitab gaase kuigi öösel tegi taas portsu kakat ja see tuli vaevata, kuid kaka endiselt kole ja haisev roheline.
Minu küsimused olekski: 1. Kas roheline haisev kaka on normaalne kui see juba poolteist nädalat selline old? Sealjuures on laps rohkem nutune ja muudkui punnitab.
2. Kas ja kui tihti tohib piimasegusid vahetada ja mille järgi ma aru saan, kas see sobib või ei? Praegu oleme Hippi 2 päeva kasutanud ja kõht käib küll ilusti läbi, aga laps ikka punnitab gaase ja kaka roheline.
3. Kas ja kui tihti/palju tohib lapsele ristiköömne teed juua anda?
4. Küsin ka, et kuidas enneaegse lapse puhul toidukogust avutada? Praegu 1,5 kuu vanusena (korrigeeritult 7 päevane) kaalub ta juba üle 3,8 kg ja sööb 8x päevas.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Piimasegu saava lapse kaka ei ole kunagi selline nagu rinnapiima saaval ja suured varieeruvused on ka lubatud. Kõige olulisem on see, et laps võtaks normaalselt kaalus juurde ja saaks hakkama oma gaasiprobleemidega st need väljuvad ja lapse heaolu on seetõttu vähem häiritud. Gaaside teke on paratamatu, põhiline erinevus on selles, kui intensiivselt laps nendele reageerib ja kuidas need välja tulevad.
Enneaegse lapse seedetrakt on ebaküpsem ja seepärast probleeme mõnevõrra enam, kuid vanusega muutuvad asjad tavaliselt paremaks.
Piimasegu vahetamine on mõnikord vajalik, kuid selgus võib saabuda alles mitme-päevase uue segu andmise järgselt. Väga kiiresti ei saa alati otsuseid langetada, mis sobib ja mis ei sobi. Kindlat reeglit ei ole, kas seda teha mõne päeva või nädala-paari jooksul.
Ristiköömne tee andmisel ei ole ka kindlat reeglit. Võite seda anda mõnel korral päevas 5-10 korraga.
Toidu kogus on selles vanuses arvestusega 1/6 kehakaalust so Teie lapsel 600 ml päevas (60-90 ml ühel toidukorral). Kuni 40. rasedusnädalani oli toidu arvestuslik kogus 1/5 kehakaalust. Mõnikord on seedetrakti probleemide põhjuseks liiga suur toidukogus ja väga kiire kaalus juurdevõtt ei tohiks olla eesmärgiks - ikka tasa ja targu!

Heade soovidega, Kjulge