Allergia 2-kuusel beebil 30.05.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Probleemid beebi näonahaga algasid, kui ta sai 1-kuu vanuseks. Alguses olid ainult mõned punnid põskedel, kuid neid tekkis aina juurde ning peagi olid nii pea, kael, rindkere punne täis. Lisaks sellele, muutus ta kaka roheliseks ja limaseks ning nii on see nüüd olnud peaaegu kuu aega. Lastearsti sõnul leidus beebi näos nii allergilisi punne kui ka nö beebiaknet (lisaks peas on beebikõõm) ning ta kirjutas meile välja uue d-vitamiini Devitoli (enne andsin beebile Apoviti).
Pärast uue d-vitamiini andmist (üle nädala) seisukord ei paranenud. Seejärel olen nüüd nädala andnud beebile probiootikume (Biolatte) ning ise toitunud vaid põhiliselt riisist ja lillkapsast ning beebi nahk on läinud paremaks, samuti muutus kaka kollaseks, kuid jäi ikka veel limaseks. Ühel õhtul sõin kartulit ning järgmisel päeval oli kaka jälle roheline. Pärast seda jätkasin riisi ja lillkapsaga ning kaka muutus taas kollaseks (kuid on endiselt limane). Kuigi beebi nahk on parem (kaela ja rindkere pealt punnid kadusid), kui vahepeal, siis probleemseks kohaks on jäänud põsed, kust nahk ei taha paraneda (pilt lisatud). Lisaks paistab see nahk tal sügelevat, sest laps hõõrub end vastu madratsit ja süles olles vastu rindkere, mis ajab ta naha veel eriti leemendama. Kuna riisi ja lillkapsa dieet on väga karm, siis tekkis küsimus - millal annaks lapsele allergia teste teha st kui vana peaks ta selleks olema?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Allergiateste saab teha igas vanuses ja vastuvõtu käigus allergoloog otsustab, kas teeb nahatestid või verest IgE antikehade määramise. Mõnikord kombineeritakse kahte uuringumeetodit.
Ranged eliminatsioonidieedid ei ole uuringuteta põhjendatud!
Sõltumata sellest, mis on reaktsiooni tekke põhjuseks, määratakse nahaleiu alusel paikne ravi ja muudetakse seda vastavalt haigusprotsessi paranemisele, halvenemisele.
See, et mõne toidu saamisel kaka värvus muutub, on täiesti ootuspärane. Rinnapiima saava lapse roojas on ka veidi lima ja see ei tähenda haiguslikku seisundit.
Nahasügelus on oluline atoopilise dermatiidi tunnus ja minu soovitus on pöörduda dermatoloogi või veel parem, allergoloogi vastuvõtule.
Heade soovidega, Kjulge