Mitteallergiline astma. 25.05.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen kohe 26 aastaseks saav noormees. Mõned aastad tagasi avastati mul nn mitteallergiline astma. Kopsud nii vilisevad, ragisevad kui ka kiunuvad. Eriti raskeks ja vilisevaks/kiunuvaks muutub hingamine erinevaid füüsilisi tegevusi harrastades. Muid otseseid tähelepanekuid ei ole. Vahest tulevad aevastushood peale ja kaovad samakiirelt kui tekivad. Vahel on nohu mõned tunnid. Nüüd on soov hakata tegelema enesetreenimisega ning seega sooviks võimalusel see jama endast, kas täielikult või maksimaalsekt välja ravida kuid ei tea, kuidas seda peaks tegema. Suitsuviga on mul ka küljes.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Astma hooravimiks kirjutati Teile ilmselt lühitoimelist bronhilõõgastit Ventolin (salbutamool), sest kirjeldasite selle inhalaatorit. Astma diagnoos on kindel, sest haigusnähtude kirjeldused on astmale nii iseloomulikud.
Enne treeningutega alustamist oleks vaja kindlasti uuesti teha kopsuarsti või allergoloogi juures spirograafia uuringud, võimalusel hinnata hingamisteede põletikku (FeNO) ja hea oleks uuesti teha ka allergia testid (aevastushood ja nohu võivad olla ärritusreaktsioon, aga ka allergiast).
Kindlasti oleks vaja hakata kasutama nn kontrollravimeid, mis aitavad hoida haigusnähte kontrolli all. Selleks on mitmeid erinevaid võimalusi (antileukotrieenid, inhaleeritavad hormoonid, inhaleeritava hormooni ja pikatoimelise bronhilõõgasti kombinatsioonid).
Astmat päris välja ravida ei saa, kuid ravimitega kontrolli all hoida küll.
Suitsetamine võib tekitada lisaks astma nähtude süvendamisele teise haiguse - kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ning suitsetamine on suureks kopsuvähi riskiteguriks.
Broneerige aeg kopsuarsti või allergoloogi vastuvõtule, kes teeb ka hingamisfunktsiooni uuringuid ning alustage juba lähipäevadel olulise esimese eesmärgi täitmisega, milleks peaks olema SUITSETAMISEST LOOBUMI!
Edu soovides, Kjulge