Esmaabivahendid allergia puhul 26.06.14 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tervist,
3 aastat tagasi tekkis mul krevetisalati söömise järel tugev allergiline reaktsioon: nõgeslööve kätel ja jalgadel, huuled ja silmad paistes, vererõhk oli 60/40. See juhtus teises Euroopa riigis, kus mind ka 1 öö haiglas hoiti ja kuu aja pärast allergoloogi juures käies kirjutas ta mulle välja ravimikomplekti, mida soovitas nö esmaabivahendina kogu aeg kaasas kanda ja reaktsiooni tekkimisel võtta. Need ravimid olid antihistamiinikum clemastine (Tavegil) ja pudelis betamethsaon (Celestamine). Vereproov kinnitas allergiat mereandide vastu. Nahal tehtud allergiatest näitas allergiat veel kase ja osade kõrreliste ning kummeli vastu.
Siiani pole neid ravimeid vaja olnud. Peagi lähen pooleks aastaks ühte Ida-Aafrika riiki elama, siit minu küsimus... kas neid või mingeid muid ravimeid on mõtet endaga kaasas kanda? Milline on selles osas tavapraktika Eestis? Kas soovitaksite mõnd muud ravimit kaasa võtta ja millist?
Reisimeditsiinikabineti arst oli valmis kirjutama välja prednisolooni ampulle, kas sellel on mõtet?
Kas tugeva allergilise reaktsiooni järel on võimalik, et allergia aastatega taantub või jääb see pigem püsima eluks ajaks?

Suur aitöh vastuse eest!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Koorikloomade söömist tuleks ka edaspidi vältida, sest allergia nende suhtes jääb enamasti püsima. Prednisoloni süstist on abi, kui saate süstimisega ise hakkama või keegi teiega kaasas olevatest inimestest teeb seda. Lihtsam variant on lisaks antihistamiinikumile (Claritine, Zyrtec, Kestine või geneerilised preparaadid), mis apteegis käsimüügis, kaasa võtta Prednisoloni tablette. Antihistamiinikumi tabletile saate võtta lisaks 25-50 mg (5-10 tabletti) prednisolooni, mis vastab 1- 2 ampullile. Neid ravimeid oleks vaja kasutada esimeste allergia sümptomite tekkel. Ise süstimiseks on EpiPen 0,3 mg (adrenaliin - mis on raske reaktsiooni korral kasutamiseks), Selleks tehakse eraldi taotlus, et saada hinnaosas kompensatsiooni, täishinnaga ostmiseks piisab retseptist. Õietolmudest rasket reaktsiooni karta ei ole. Eelmisel korral ei osanud te krevette ja teisi koorikloomi vältida, nüüd on teadmine olema ja ilmselt on antihistamiinikum ja hormoon vaid IGAKS JUHUKS! Ohutut reisi, Kjulge