Õietolmu allergia ja astma 11.06.13 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Mul on 3a tütar, kellel on diagnoositud astma. Kõige esimene allergia test, mis tehti, kui ta oli umbes aastane, näitas lambavilla allergiat. Tarvitasime siis Pulmicorti. Oli mingi aeg ravi ja see lõpetati ära, elasime rõõmsalt pea poolteist aastat ilma mingisuguse astmata ja nüüd, pea kolmesena avaldus jälle uus astmahoog. Uued testid näitasid tugevat õietolmu allergiat. Uuesti Pulmicort-i ravikuur. Mõne kuu möödudes aga jälle astmahoog, haiglasse, Ventolini auru, saime koju. Jälle mõne nädala pärast astmahoog (vahepeal kodus ikka Pulmicort). Haiglasse, Ventoliniga saime kontrolli alla. Kirjutati uus ravim, Flixotide. Seda siis 2 doosi hommikul ja õhtul, hädajuhtudeks Ventolini aerosool. Tuli jälle paari nädala pärast astmahoog, tegin nagu arst ütles, siiski ei aidanud see Ventolin, läksime haiglasse. Seal tehti Ventolini auru, hiljem Pulmicorti ja Atroventi(?). Nüüd oleme kodus, seisund stabiilne.Jätkame Flixotide-iga. Minu mure on see, et nagu tema haigus ei allu ravile ja ma ei taha enam temaga iga kuu astmahoo pärast haiglas olla. Kas on mingeid muid ravivõimalusi selle haiguse kontrolli all hoidmiseks või mingeid teisi uuringuid, mis aitaks selgeks teha täpselt, mis seda põhjustab?

Ette tänades!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Teie kirjast selgub, et lapsel on allergiline astma. Allergiateste ikka korratakse, kuid enamasti mitte sagedamini kui aasta-paarise vahega Nii väikesele lapsele ei saa veel teha hingamise funktsionaalseid uuringuid, nendega saavad enamasti hakkama viiesed ja vanemad lapsed. Astmahoogude põhjuseks võivad lisaks allergeenile olla viirusinfektsioonid, õhusaastus (eriti tubakasuits st passiivne suitsetamine, aga ka erinevad kemikaalid aerosoolina so kodukeemia, kosmeetikumid jm) emotsionaalne pinge, liigne füüsiline koormus. Seega on oluline allergeenide vältimisele pöörata tähelepanu ka eelpoolkirjeldatud ägestajatele. Allergilise astma põhiliseks ravimiks on inhaleeritav põletikuvastane ravim (Flixotide või Pulmicort) ja hooraviks kasutatakse bronhilõõgastit Ventolini, vajadusel lisaks ka Atroventi. Mõnikord kasutatakse kombinatsioonravi st lisaks inhaleeritavatele põletikuvastastele glükokortikoididele ka antileukotrieene või pikatoimelisi bronhilõõgasteid. Konkreetse kombinatsioonravi saab vajadusel otsustada raviarst, kes teab täpsemalt haigushoogude põhjusi, nende avaldumist, tekke sagedust. Täpsemalt saab lugeda lapse astma kohta www.allergialiit.ee
Heade soovidega, Kjulge