Kas toiduvõi võib tekitada allergiat või naha löövet? 06.12.12 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Hakkasin oma 6kuusele lapsele pakkuma Milupa "Hea Une" putru. Jõudsin anda mõned ampsud, kui järsku tekkis lapse ülahuulele vill, silmad läksid paiste, vesiseks ja punaseks ning kõhule tekkis nõgeslööve. Need ampsud, mis ma jõudsin pakkuda, oksendas ta muidugi kõik koheselt ka välja. Hoidsime lapsel käsi kinni, et ta ei saaks oma silmasid sügada ning paari tunniga tõmbus huule vill ning silmade paistetus tagasi, kuid kõhule jäid laigud. Siiani on nahk krobeline ja punased laigud peal. Arvame, et tegemist võib olla gluteeni talumatusega ning piimavalgu talumatusega, ning mul mees ütles, et äkki ei tohiks toidu sisse toiduvõidki panna, et see äkki tekitab ka allergiat. Siit küsimus, et kas toiduvõi võib tekitada allergilist reaktsiooni?
Nüüd teeme lapsele ise putrusid (hirss, mais, tatar, riis, riisimanna). Püreesid tegime algusest peale ise ja nendest ei tekkinud mingisugust allergiat, ainult see puder tekitas nahale lööbe. Oleme pakkunud kõikvõimalikke juurvilju, spinatit, õuna-, pirni-ja ploomipüreed, avokaadot. Kuna lööve ei ole ägenenud, siis ei teagi, mis ainest selles pudrus see täpselt tekkis.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Kirjast ei selgu täpsemalt, missuguse "Hea une pudruga" tegemist oli, sest müügil on kolm erineva retseptiga varianti.
Gluteeni talumatus ei tekita löövet ja seetõttu tekkinud reaktsiooni ma gluteeniga ei seosta. Piima talumatuse väljenduseks on kõhulahtisus, piimaallergia võib tekitada löövet, kõhulahtisust. Et varem pole piimale reaktsiooni olnud, siis on piim antud juhul reaktsiooni põhjustajana ka vähetõenäoline.
Võis on piimavalgu kogus väga väike, põhiliselt on tegemist piimarasvaga ja seda vältima ei pea. Allergia põhjuseks on ikkagi piimavalk ja võid peaksid vältima vaid kindla piimaallergiaga lapsed, kes reageerivad ka väga vähesele piimavalgu kogusele.
Ühes "Hea une pudrus" on apelsin, kõigis sidrunmeliss - pigem nendest reaktsioon?
Jätkake isevalmistatud putrude, püreede andmist ja mõne aja pärast jääb võimalus proovida mõne teise firma putru ja esialgu ikka hästi väikeses koguses.