Piimale tundlik laps 14.11.12 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Mul on laps praegu 1 aastane ja 2 kuune. Juba esimestest elukuudest alates ei talu mu laps piima, jalgadele tekivad kuivad laigud (see siis läbi rinnapiima). Alguses ei saanud ma aru, millest see on, kuni üks kord mul kodus piima ei olnud ja ma ei saanud endale teha putru piimaga. Kui ma ise piima või piimatooteid ei tarbi on lapsel nahk ka korras. Lapsele endale ei ole ma veel piima ega piimatooteid andnud. Putrusid tegin talle vee põhjal.
Mida võiksin ma kasutada piima asemel?
Paar päeva tagasi ostsin riisipiimajooki, tegin siis sellega lapsele putru ja jalgadele tekkisid jälle kuivad laigud.
Ette tänades.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Toiduallergia sh piimaallergia väljenduseks võib küll olla atoopilisele dermatiidile/ekseemile iseloomulik lööve, kuid kergetel juhtudel see enamasti teisel eluaastal juba taandub. Ma ei ole kindle, et peaksite piima ja piimaprodukte rangelt vältima, sest jääb laps ilma olulistest toitainetest. Mitmekesine toit on see, mida ikka soovitame ja ranged piirangud on põhjendatud vaid kindlatel näidustustel. Ei riisi-, kaera- ega sojapiim suuda asendada lehmapiima. Õige oleks lapse menüü koos perearstiga või allergoloogiga koos läbi vaadata ja vajadusel ka uuringuid teha.