Piimavalgu allergia 07.01.12 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere, minu pojal (hetkel 1 a ja 4 kuud vana) diagnoositi 4 kuu vanuselt piimavalgu allergia. Nimelt üritasin talle 4kuuselt lisaks rinnapiimale anda ka rinnapiimaasendajat NAN 1, kuid umbes 10 minutit peale väikest lusikatäit NANi, tekkis üle näo kiiresti leviv lööve ja kõriturse. Kiirabi tegi allergiavastase süsti ja veetsime paar päeva haiglas. Seal öeldi, et tõenäoliselt (kuna verest test peale allergiasüsti) lehmapiimavalgu allergia. Soovitati toita rinnaga või kasutada Aptamil Allergy Care´i. Kuni 1 -eluaastani sai laps rinda, kuid nüüd juba 4 kuud piimatooteid me üldse ei tarbi (lisan Aptamil Allergy Care´i putrudesse (u 3 kulpi päevane kogus) ja üritan anda rohkem liha ja selliseid tooteid, mis sisaldaksid valke ja kaltsiumi), nüüd peaksin hakkama piimatoodetega uuesti katsetama, kas äkki allergia taandunud.
Millest peaksime alustama, jogurt, lihtsalt mõni toit, mis piima sisaldab, sojapiimaga, riisipiimaga, kui palju korraga jne?
Kas piimaallergia tähendab üleüldse lapse tundlikkust ka teiste toitude suhtes? Pole julgenud anda ei kala, mett, välismaiseid puuvilju jne?
Kas võib jälle tekkida kõriturse? Lihtsalt hirm on nii suur, et ei julge katsetada...samas laps ju peab piimatooteid tarbima.
Tervitades ja tänades,
P.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Piimaallergia paljudel lastel taandub esimese eluaasta jooksul. Arvan, et enne piimatoodetega katsetamist oleks hea teha uuesti uuringud. Provokatsioonitesti tehakse ka negatiivsete testide puhul haigla juures juhul kui varem on olnud tugev reaktsioon. Verest saab allergiat diagnoosida ka siis kui on kasutatud allergiavastaseid rohtusid (lapsel nii tehtigi). Seni oleks hea kasutada Aptamil AC ja see sobib joogiks ning putrudesse. Soja võib anda ristallergiat lehmapiimaga, riisipiim mitte. Ilmselt olete andnud riisiputru ja kui laps seda talus, võib kasutada ka riisipiima. Üleminekuks saab proovida peale provokatsiooni ka hüpoallergeenseid piimasegusid (tähis HA), mida talutakse mõnevõrra paremini ja pannes seda alguses pudru sisse. Seejärel hapendatud piimatooted alustades väga väikesest kogusest. Mett ärge andke ja välismaiste puuviljadega olge ettevaatlik. Kala võite küll proovida väikeses koguses. See muutub ajaga, mille suhtes lapsed ülitundlikud on, seega on vaja uuesti testida ja teha ka provokatsiooniteste.
Parimate soovidega, Kjulge