Beebil punnid näol 14.06.11 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Minu 5-kuusel beebil (sündis 35-ndal rasedusnädalal, Apgar 9, rinnapiima laps, lisatoitu veel ei söö) tulid kuu aega tagasi näkku punased punnid. Algul seostasin seda sellega, et sõin esimest korda tomatit, pool apelsini ja paar päeva hiljem mõne goji marja. Sellel ajal sõin ka ühe tahvli kamašokolaadi (varem ma imetamise ajal neid asju söönud ei olnud). Kuigi ma eelpoolnimetatud toiduaineid söönud ei ole (ega ka muid tsitruselisi ega komme), tulevad punnid ikka tagasi.
Lööve aktiveerub peaaegu alati peale sööki (mulle tundub, et peale söömist on punne erinevalt, vahel rohkem, vahel vähem), aga ka siis kui laps lutsutab oma kätt või närimisrõngast (laps ilastab väga palju) või kui pesen tema nägu veega. Samuti on lööve peaaegu alati näol kui laps ärkab (alati jääb magama rinna otsas). Muidu olles ja eriti õues olles punnid taanduvad peaaegu täielikult. Punnid tekivad AINULT NÄOLE - kõige rohkem suu ümber, aga ka põskedele, ninale ja silmade alla, vahel ka silmalaule. Suu ümbruses on punnid enamasti väikesed ja neid on palju (need tekkisid mõningal määral ka juba siis kui laps rohkem ilastama hakkas ja seostasin neid algul just sellega). Mujal näopiirkondades on ka natuke suuremaid punne. Lisan ka foto, loodetavasti annab see parema ülevaate.
Olen märganud, et mõnel korral on laps söömise ajal ka oma silma hõõrunud, aga seda harva.
Annan lapsele ka D-vitamiini, kuid ei usu, et see võiks olla allergeen. Sünnist alates andsin kookosõli baasil d-vitamiini, aga nüüd vahetasin selle välja Tervisepüramiidi D-vitamiini vastu, mis on oliivõli baasil ja paljude allergiate vaba, kuid see pole midagi muutnud.
Võtsin ise raseduse algusest kuni siiani Bio-Multi vitamiine ja Bio-Marin kalaõlikapsleid. Jätsin ka need ära, aga muutusi ei ole.
Laps ise on kogu aeg rõõmus, võtab kaalus hästi juurde ja magab hästi. Mingeid muid muudatusi ma tema juures täheldanud ei ole. Ma ei tea, kas see on selle probleemi juures oluline, aga sünnist saati on laps paar korda päevas aevastanud. Ise ma millegi vastu allergiline ei ole. Mees ka aevastab tihedamini, aga toidu vastu allergiat tal ei ole.
Rääkisin sellest murest ka lastearstile, aga kuna arsti juurde jõudes olid punnid peaaegu kadunud, siis mul ei õnnestunud talle neid näidata. Arst arvas, et kuna need ise taanduvad, siis muretsemiseks põhjust ei ole ja võin süüa edasi nagu siiani. Mina olen aga ikka mures ja kuigi olen alati hoolikalt jälginud, mida ma söön ning hakkasin nüüd ka toidupäevikut pidama, ei ole mul õnnestunud väja selgitada, kas see on toidust ja milline toiduaine võiks seda põhjustada. Kuna olen mures, siis tundub mulle, et iga asi tekitab talle seda löövet ja seega juba kardan iga toiduainet süüa. Samas olen aga mures, et kui ma ei söö korralikult, siis kannatab selle all rinnapiima kvaliteet ja kogus, aga rinnapiima mul praegu on piisavalt ja imetamist sooviksin jätkata nii kaua kui võimalik.
Soovin teada, kas tegemist võib olla allergiaga, kuidas see mõjub lapsele ja mida ma peaksin ette võtma.

Tänan Teid ette vastuse eest.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Arvan ka, et muretsemiseks pole põhjust. Lööve on vähene, piiratud alal, mitte püsivalt, lapsele probleeme ei tekita. Toidus olulisi piiranguid küll vaja ei ole ja väga suure tõenäosusega oleksid allergiauuringud negatiivsed. Et lööve tekib reeglina peale söötmist, võib see olla ka kontaktreaktsioon. Proovige, kas olukord paraneb, kui lapse näo pesete ja õrnalt kuivatate pärast iga rinnaga toitmist ja pesete ka näole kandunud sülje.
Edu soovides, Kjulge