Sügelev lööve 09.11.10 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Kehale (põlved, sääre eesosa, tagumik) ja näole (eriti silmade ümbrus) tekivad perioodiliselt roosad villitaolised plötakad, mis sügelevad. Esimesel korral pöördusin perearsti poole, kes peale vaadates diagnoosis nõgestõve, tegi vereproovi - vereprooviga oli kõik korras. Perearst soovitas jälgida ja üles kirjutada, mis ja kuidas. Päeva jooksul kadusid need plötakad ära, silmade paistetus oli pikemalt. Nädala pärast kordus sama. Kuna vahetsin elukohta, kas võib see olla uue elamise siseõhust või ahjukütmisega seotud puudest/tuhast või boileriveest?? Eile õhtul koju tulles hakkasin ahju kütma, ajasin tuhka restilt alla, panin puud ahju, tegin aknad lahti, et tekiks parem tõmme, siis käisin duši all ja mingi aeg hakkasin tundma tagumikul sügelemist - plötakad tekkisid silmnähtavalt! peeglist vaatasin nägu - suured villitaolised kobarad silmade all, näos punased plekid, paistes (nägu ma veega EI pesnud), peopesades plekid. Tekkis täielik paanika, millest selline reaktsioon? Kahe tunni pärast hakkasid plekid ja plötakad kaduma... Silmade paistetus hakkas kaduma, kui olin tööle tulnud.
Vabandan segase jutu pärast, aga ma ei suuda hetkel eriti analüüsida.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Kirjelduse järgi on tegemist tõepoolest nõgeslööbega, mis tekkinud viimasel kahel nädalal mõnel korral ja kadunud kiiresti ilma ravita. Kui varem selliseid probleeme ei ole olnud, tuleb arvestada elukohavahetusega, aga ka pesuvahenditega... Isegi vesi võib kuplasid tekitada (vaatamata sellele, et väidetavalt see näole ei sattunud). On vähetõenäoline, et põhjuseks on toit, kuid ka selles osas tasub mõelda, mis on viimastel nädalatel toidus teistmoodi. Kas on tehtud värskelt remonti? uus toataim? puhastmisel kemikaalide kasutamine?
Soovitus on kasutada vähemalt 10 päeva järjest antihistamiinset tabletti. Apteegist saate näiteks Zyrtec või Claritine tabletid ilma retseptita ja võtate neid 1 tableti päevas sisse.