Villid käel 17.09.10 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Minu kätele tekkisid suured punnid. Enne läks käsi punaseks ja siis hakkasid käed sügelema ning tekkisid suured kublad (välja näevad algul, nagu oleks nõgesega kõrvetanud), mis muutusid villideks. Sügelevad, kui märjaks saavad, ja siis ka, kui kuuma vee sees toimetad umbes 2 või 3 päeva. Sõrmed hakkavad pragunema liigeste kohalt, peale villide katkemist ning on väga valusad ja ajavad nn õisvett ning veritsevad. Lõpuks on kätel tavanahast kõrgemad laigud, mis punetavad, vahel ajavad ka õisvett välja ning lõpuks muutuvad kestendavaks laiguks.Olen määrinud käsi Päästja palsamiga, on aidanud. Olen ka nahaarsti ootejärjekorras. Millega võib tegu olla ja kuidas seda ravida ja kas see on nakkav? Töötan krevettidega ja meil töö juures peetakse seda allergiaks, sest kõigil on käed samamoodi katki.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Ilmselt on probleem seotud märja tööga ja küllalt oluline võib seejuures olla ka krevettidega kokku puutumine (ärritusreaktsioon koos allergiaga). Kui lööve piirdub vaid labakätega, nimetatakse seda lihtsaks kontaktdermatiidiks, kui lisanduvad analoogilised lööbed ka mujal, siis on suurema tõenäosusega tegemist allergilise reaktsiooniga. Nakkuslikuks muutub lööve siis kui lisandub mikroobist tekkinud põletik. Nakkuslik põletikuline lööve võib sel juhul kanduda erinevatesse kehapiirkondadesse ja bakter kanduda kontaktiga ka teistele inimestele ning töödeldavale toiduainele. Dermatoloogi vastuvõtule minek on hädavajalik. Retseptiga on võimalik apteegist saada nii nahale määritavaid kui sissevõetavaid ravimeid, kuid oluline on asja juures käte kaitsmine. Kui juba kannate pidevalt kindaid, siis tuleb täpsustada ka seda, ega lööve ei ole kinnastest tingitud. Kui tööl on sama probleem paljudel, viitab see sellele, et midagi tuleks töö juures oluliselt muuta!