Formaldehüüdi allergia test 21.07.10 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Kas oleks kuskil allergoloogi juures (soovitavalt Tallinnas) võimalik teha formaldehüüdi allergia testi? Praeguses magamistoas tekib tugev allergiline nohu ja vahel ka silmade punetus mida kodust väljaspool ei ole. Sooviks teada, kas tegu on ainult tolmulesta-allergiaga või lisaks ka formaldehüüdi allergiaga (põrandaplaatide ja seinakatte materjali vahetus eeldaks põhjalikumaid ümberehitusi).

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Allergiat formaldehüüdi suhtes on võimalik uurida verest formaldehüüdi vastaste IgE antikehade sisalduse hindamisega. Selle uuringu tegemist saavad immunoloogia laborist tellida lisaks allergoloogile ka perearstid, pulmonoloogid jt spetsialistid.
Negatiivne testitulemus formaldehüüdist põhjustatud reaktsiooni võimalust siiski täielikult ei välista, sest lisaks nn tõelisele ehk IgE-vahendatud allergiale võib formaldehüüd anda ärritusreaktsiooni.
Kui ma õigesti aru sain, on tolmulestast põhjustatud allergia juba uuringutega kindlaks tehtud ja ilmselt olete püüdnud ka oma elamises/voodis nende hulka vähendada. Kirjast ei selgu, kas kodus on veel teisi allergiatekitajaid - koduloomad, - linnud (papagoid), toataimed (bensoe viigipuu, kummipuu) või õhusaastust (tubakasuits, kodukeemia) jt...