Kas beebil võib olla lehmapiimavalgu talumatus? 06.05.10 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen nüüdseks andnud oma beebile kuu aega rinnapiimale ka lisa.St annan vajadusel piimasegu. Beebi on 3,5 kuune. Algusest peale on mul probleeme olnud beebi nahaga.2 -kuuselt lõi välja väike allergia naha peale ja ei tea millest. Ise söön hommikuti piimaga putrusid (vaarika või maasikamoosiga, poest ostetud), banaani, hapukoort, juustu, keefiri ja päevas päris palju .Kas võib lapsel olla lehmapiima valgu talumatus? Ta näonahk on kare ja ka keha nahk on kuiv. Lapsele annan Devitoli iga päev.Ja samas annan vahel päeval rohkem rinnapiimaasendajat kui rinda, sest rinnapiima on väheks jäänud ja laps ei saa kõhtu täis ning on sellisel juhul mul iga 1-1,5 tagant rinna otsas. Oleme proovinud Tuttelit, see tegi kõhu lahti ja põsed läksid karedaks ning laiguliseks. Piltti tegi kaka roheliseks ja gaasid olid jubedad. Nüüd annan talle Hipp piimasegu juba kuskil nädal aega.Põsed on väikesi täpikesi täis ja laigulised ning karedad, samas keha nahk on endiselt kuiv. Kaka on selline paksema konsistentsiga, puderjas, aga mitte tükiline. Sinepitaolist värvi. Kuidas ma peaks edasi tegutsema? Mõistus on täiesti otsas. Kas peaksin andma lapsele Aptamil Allergy Care´i ? Ja kas võib sellest ka olla, et laps saab liiga palju sojavalku päevas? Kuna annan talle piimasegu ja Devitoli 5 tilka.
Tänan vastamast!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere;
Kirjeldatu põhjal ei saa välistada, et tegemist on piimavalgust põhjustatud lööbega. Praeguses olukorras kui laps saab nii rinnapiima kui piimasegu võib reaktsiooni põhjuseks olla nii teie toit sh maasikamoos, piimatooted ...kui ka lapsele antav piimasegu. Sojat ei saa ta kohe kindlasti palju, sest sojaõlis on sojavalku minimaalselt ja sedagi saab laps ju ainult 5 tilka päevas. Kindlasti oleks vaja kasutada niisutavat kehakreemi, vannitamisel vanniõli nt Linola, eelistada tundlikule nahale sobivaid pesupulbreid nt MiniRisk, Mayer Sensitive, olla lapse pesemisel seebi kasutamisega väga tagasihoidlik, eelistada puuvillaseid riideid jne. Allergia põhjuse kindlakstegemiseks on võimalik teha nahatestid või määrata IgE antikehad verest. Selleks peaksite pöörduma allergoloogi vastuvõtule. Selles vanuses võib allergia olla ka munale ja sellele tekib reaktsioon rinnapiima andmisel kui Teie ise sööte muna. Pean õigeks enne teha uuringud ja seejärel alustada vajadusel Allergy Care andmist. Allergoloogiga või perearstiga nõu pidades võib selguda veel mingi toiduaine, mida tarbite ja mis võib olla lapsel lööbe tekitaja (kakao, tomat, tsitrused, pähklid, halvaa, värvilised joogid, maiustused, vürtsid, marineeritud toidud...). Kui olete oma dieedi eelpool nimetatud toiduainete osas range pilguga üle vaadanud, nahka hästi hooldanud ja paranemist pole märgata, tuleks ikkagi planeerida uuringud. Allergy Care andmine on üsna mõttetu ettevõtmine kui jätkate ise piima tarbimist. Samas ei tahaks praeguse kirja põhjal soovitada ka piimavaba dieeti (mis tähendab nii piima kui ka piimatoodete vältimist), sest see võib olla täiesti põhjendamatu. Perearst saab registreerida erakorralise patsiendina lastehaiglasse vastuvõtule. Esmaspäeva õhtuti teen vastuvõttu Tartus Erakliinikus Elite reg tel 7409930.