Üleminek rinnapiimalt lisatoidule 17.06.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu poeg on saanud alates sünnist rinnapiima.Nüüd on poiss 6,5 kuud vana ja hakkasin andma juurde ka väheke lisatoitu.Proovisin algul veidi keedetud kaalikat nädala aja jooksul.Siis mõned korrad keedetud porgandit(kaalikas ja porgand maitses küll).Siis proovisin ühe korra kartulit,aga see ei olnud vist nii maitsev.Ja ka ühe korra olen lillkapsast proovinud.Lisatoidu alustamisest on möödas nüüd umbes 2 nädalat ja lapse nahk muutus just eriti käsivarte pealt väga-väga kuivaks ja hakkas punetama ning eks see sügeleb ka,sest ta kraatsib end.Nüüd on need punased laigud käsivarte peal kraatsimisest ka nagu väikesteks koorikuteks muutunud.
Kas peaks üldse praegu lisatoidust loobuma ja ootama kuni ta nahk uuesti korda saab,enne kui uuesti katsetama hakata?
Kas oskaksite soovitada mõnda head kreemi,mida talle käsivartele määrida?
Ette tänades,Helen

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Vabandan hilinenud vastuse pärast, kuid tööd kuhjusid. Teie poolt antud lisatoitudest põhjustab allergianähte kõige enam porgand. Seetõttu soovitan mõneks ajaks ainult porgandist loobuda, kuid jätkata kaalika, lillkapsa ja kapsa andmist. Kui porgandi ärajätmisega nahk ei parane, peaks järgmisena ära jätma kaalika, kuna seda on ta kauem saanud kui lillkapsast. Vanuse järgi võiksite alustada ka juba liha andmisega - taine sealiha, kanaliha. Nahka pehmendavaid ja niisutavaid kreemide sarju on väga mitmeid. Soovitan Essex sarja (nt. lillas tuubis Essex Plusi). SebaMed´i sari on samuti populaarne, Wolffi baaskreemid jne. Kreemitama peab vähemalt 2 korda päevas ( lisaks pärast veeprotseduure kui nahk on väga kuiv) ja õhukese kihina muidugi.

Ilusat suve soovides,
dr. Maire Vasar