Kas sügelised koos urtikaariaga vms...? 15.06.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tervist lugupeetud Dr.Maire Vasar!

Olen 20 a.Noormees.
Mul tekib aeg ajalt sügelus kõri piirkonnas,sõrmede vahel sügeleb iga kord enne magama minekut.
Samuti üks öö tundsin talla alt sügelust ja kihelemist ja surisemist.Kuid see jäigi ainult üheks korraks.
Olen samuti urtikaaria põdeja.
Kusjuures urtikaaria ja see uus sügelus tekivad päevasel ajal mõnikord isegi samal ajal.Eriti siis kui panen kätele kreemi ,tekib õrn urtikaaria näht.
Kuid sügelus sõrmede vahel on pidev juba kestnud 2 nädalat.
Kreemid mis balanseerivad PH taset ainult rahustavad sügelust kuid lõplikult sügelus ei kao.
Algul arvasin,et tegemist on sügelistega kuid siis oleks ju ka teistel perekonna liikmetel sügelised.Ja kõige imelikum ongi see,et kõri piirkonnas sügeleb kuigi seal löövet ei ole.Ja see sügelus esineb päevasel ajal.
Samuti kaldusin kahtlustama depressioonist tingitud häiretele kuna olin kuulnud ,et ka sellest võivad lööved esineda ,kuid see osutus ebatõenäoliseks ,sest ise küll ennast depressiivsena ei tunne.
Täna hommikul sügeles mul ainult sõrmede vahelt ja sügelemise tagajärjeks on kuplalised laigud sõrmede vahelises piirkonnas mis osaliselt on paisunud.See oli mul järjekordselt uus lööve,sest enne mul sügelemise tagajärjel kuplasid ei esinenud.
Proovisin puhastada alkohoolse puhastusvahendiga sügelevaid kohti kuid tulult.Tekkis küll mingi kipitus jne kuid see oli põhjustatud katki kratsitud kohtadest mis on vaevu märgatavad.

Palun öelge kas on võimalik kodune ravi.
Urtikaaria puhul võtan endiselt antihistamiine.
Olen apteegis juba käinud ja majanduslikult ei ole lihtalt suutnud rohtusid osta.
Äkki on kuidagi võimalik ka kodus ennast ravida.
Võibolla aitab kodune ravi.

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Paljud haigused on kodus ravitavad, kuid kahjuks ei tea ma,mis sügelus teil esineb. Tekstist selgub, et teid häirib ainult sügelus - löövet ei esinegi. Sel korral on kõige sagedasemaks põhjuseks stress, pingeseisund, millega kaasub sügelus. Aga ka kuiv nahk ise põhjustab sügelemist. Te olete kasutanud kreeme, mis küll rahustab, kuid provotseerivat faktorit ei leia. Sügeliste korral ja teiste nahahaiguste ning allergiahaiguste korral esineb ka kindlalt lööve, mida teie ei kirjelda. Võtate antihistamiinset ravimit, mis peaks samuti sügelust vähendama. Nõu anda konkreetses situatsioonis on raske, kui ei tea, millega tegemist on. Seetõttu soovitan siiski nahaarsti või perearsti vastuvõtule minna, et täpset diagnoosi teada saada. Seni jätkake antihistamiinset ravi + käte hügieen (et vähendada higistamist) + regulaarne kreemitamine 2-3 korda/päevas, pärast veeprotseduure.

Kõike head soovides,
dr. Maire Vasar