kirurgilisest terasest kulmurõngas 03.06.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kas kirurgilisest terasest valmistatud ehted võivad tekitada allergiat. Ei ole ka välistatud et see just kirurgiline teras oli, sest poes ( Salocenter ) polnud ehtel mingit toote kirjeldust ega osanud ka seda küsida, kuna olin kindel et tegu on tõesti kirurgilise terasega või ei kannatagi mõned inimesed ülse ka seda nn. kirurgilist terast. Ma ei tea kah mis see on ja mida ta sisaldab. Kulla või hõbadaga kõrvas pole küll probleeme olnud. Nüüd on noorel neiul keha kõik punaseid sügelevaid punne täis. Palun öelge kas see võib olla sellest tingitud, sest ise panime tähele et peale ehte paigaldamist see jama hakkas. Ja palun öelge mis on kirurgiline teras. Ette tänades!

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Olin vastamisega hädas, kuna ei olnud kursis teatud materjalidega. Nagu selgub, on kõige tavalisem metall, millest kehaehteid valmistatakse, kirurgiline teras. Kuid ka see materjal sisldab niklit, seega mõnel inimesel võib ka sellest materjalist ehted allergilisi reaktsioone põhjustada (selles sisalduvast niklist). Kuna tekkis siiski reaktsioon ehte piirkonnas, siis arvan, et neiu on allergiline sellele materjalile. Allergia korral peaks valima näiteks titaanist või plastikust ehte.

Head paranemist soovides,
dr. Maire Vasar