päikeseallergia? 28.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 28-a. naisterahvas ja probleem selline, et juba kümmekond aastat tekib mul kevadel esimeste soojemate päikeseliste ilmadega tugev lööve kaelale ja rinnaesisele. Kannan küll eest kinniseid riideid, aga probleem on selles, et isegi, kui väike osa kaelast saab natuke päikest, tekib sellele kohale punetav laik, mis üsna kiiresti laieneb kogu rinnaesisele. Lööve on tugevalt punetav, valusalt kipitav ja sügelev ning häiriv (väga ebameeldiv on näiteks kokkupuude riietega). Muudel kehaosadel taolist löövet ma täheldanud pole. Olen kasutanud tugevat päikeseblokaatorit (kreemi), mis pisut on probleemi leevendanud. Perearst soovitas üht allergiaravimit (tablettidena, nime kahjuks ei mäleta), mis võttis küll sügelust vähemaks, kuid lööve jäi siiski alles. Suve jooksul punetus üldjuhul aeglaselt taandub. Mida võiks veel niisuguse asjaga ette võtta või peab leppima selle igakevadise kannatusega? Suur tänu vastuse eest! Heli

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere, Heli!
Päikesevalguse mõjul võib tekkida erinevaid nahareaktsioone. Kõige sagedasem päikesekiirgusest tekkiv nahahaigus on polümorfne valgusdermatoos. Kõige enam kannatavad selle all heleda naha, silmade ja juustega patsiendid. Kas teie kuulute sellesse gruppi? Nahk punetab ja sügeleb. Päikese vältimisega haigus taandub spontaanselt ja suve jooksul võib tekkida päikese taluvus nii, et reaktsioonid muutuvad nõrgemaks. Raviks võib tõesti kasutada ka allergiavastaseid tablette (Kestine, loratiin, Claritine, Zyrtec, Aerius jt.). Ennetavalt soovitatakse enne intensiivse päevitamise perioodi kasutada väikestes doosides päikesekiirgust (solaariumi). Fotoallergiline ja fototoksiline dermatiit tekib teatud ravimite ja salvides-kreemides sisalduvate ainete aktiveerumisel UVA kiirte toimel. Sel korral tekib nahale punetav villiline reaktsioon. Seetõttu peaks piirama lõhnava kosmeetika, lõhnavate seepide ja deodorantide kasutamist suvel. Ka mõned ravimid (antibiootikumid, seenhaiguse ravimid, diureetikumid, magusained, suukaudu võetavad rasestumisvastased vahendid) võivad päikesega koostoimel sarnast villilist reaktsiooni põhjustada. Seetõttu peaksite kindlasti konsulteerima oma perearstiga enne ravimite võtmist ja mainima talle, et teil on esinenud päikesega seoses nahareaktsioone. Harvem võivad päikesest tekkida nahale kublaline lööve ehk päikeseurtikaaria. Mida veel soovitada? Otsest päikese mõju võiks vältida keskpäeval, kõrgmäestikus või mere ääres, kus päikesekiirgus on eriti intensiivne. Ja endiselt kasutama teie nahale sobiva päikesekiirgusfiltrit sisaldavat kreemi. Ning vajadusel siiski ka antiallergilist ravi kuurina.

Kena suve soovides,
dr. Maire Vasar