allergia 18.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

suve hakul on tekkinud nahale silmaga õrnalt eristatavad pisikesed nahavärvi punnikesed, mis kohutavalt sügelevad neid sõrme peal, vasaku käe küünarliigese ümber hajali, sõrme peal ja parema nibu õmber on kohe päris mitu, on ka reite sisekülgedel. Meenutavad sääsekuplasid, sügades kasvavad aga mitte eriti suureks, jäävad siiski suht väikesteks. söömise kohapealt ei suuda midagi küll meenutada, mida üleliia oleks. Ise olen 18 a noor tervislikult toituv(dieeti ei pea ja kommiga ei liialda) noor neiu.

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Kirjelduse järgi võiks tegemist olla allergiaga. Allergiline lööve on sügelev. Põhjusi on palju. Eelkõige toiduained, pesemis ja kosmeetikavahendid, ravimid, vitamiinid, toidulisandid jne. Toiduainetest tingitud reaktsiooni välistate. Võib olla siis uued pesemis- või kosmeetikavahendid (kehakreemid, emulsioonid)? Põhjus ei selgu kahjuks igakord ka uuirngutega. Kuid soovitan piinava sügeluse tõttu võtta antihistamiinset ravimit (Loratin, Zyrtec), mis allergilist reaktsiooni vähendab. Antihistamiinseid ravimeid saab apteegist ka ilma retseptita apteekri soovitusel. Reaktsiooni kordudes või kui antiallergilise raviga reaktsioon ei taandu, peaks löövet nägema ikka arst, kes vastavalt haigusele ka ravi ordineerib.

Parimate soovidega,
dr. Maire Vasar