Allergia 2,5-aastasel 17.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Minu 2,5-aastasel tütrel on sünnist saati nahal kerged allergilised nähud, mis on pidevalt vähenenud. 1,5-aastaselt oli tal näol ja jalgadel mõned punased karedad laigud ning sai tehtud allergiatestid (toiduained, tolm, karvad jne.). Need mingit allergiat ei näidanud. Nüüdseks on jäänud põsele ainult üks aeg-ajalt ägenev kare laik, millele määrin nahaarsti soovitusel Essexi kreemi. Lapse isal oli lapsepõlves tugev allergia (nõgestõbi, kõriturse mitmeid kordi), seetõttu küsiksin, kui tõenäoline on, et tütrel tekivad pärilikkuse tõttu samad probleemid? Või võib loota, et kuna tal on allergilised nähud vähenenud, siis kasvab välja? Kas peaks kuidagi ravima või ennetama (n. homoöpaatiaga vms).?
Ette tänades

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Kui üks vanematest on allergik, on 30-40% tõenäosusega ka laps allergiline. Ka teie tütrel on nahal allergianähte - ekseem? atoopiline dermatiit? Kuna nahatestid on enamlevinud allergeenidele negatiivsed, vanematel ei esine astmat ja ei selgu, et ta sageli hingeldusega kulgevaid hingamisteede haigusi põeks, on vähetõenäone, et teie laps haigestub hingamisteede allergiasse. Ka kõriturse on enamasti väikelapseeas. Siiski võib jääda (tekkida?) ülitundlikkus toiduallergeenidele. Sagedasemaks ägeda nõgeslööbe põhjuseks on toiduained. Ennetada saate küll, kui väldite või vähemalt koguseliselt piirate enam allergianähte põhjustavaid toiduaineid (maiustused, šokolaad, toiduvärve sisaldavad toiduained jne). Homoöpaatiaravimite kasutamisest on vastuolulisi andmeid. Kui te usute nende ravimite toimesse, siis võite kasutada. Usku ei saa meilt keegi ära võtta.

Dr. Maire Vasar