astma? allergia? 17.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Olen lausa hulluks minemas oma 7a pojaga! Umbes aastaselt diagnoosis kohalik allergoloog minu jutu põhjal tal astma. Poiss hakkas siis saama bulmicorti ja bricanyli (vabandust, kui valesti nimed kirjutasin). Oleme olnud temaga sanatooriumis ja üldse on olnud paremaid ja halvemaid aegu. Allergiat naha testidega ei leitud ja üldse põhjust ei uuritudki ja nii läksid aastad. Vahepeal oli nagu parem, viimased paar kuud on aga hullumaja. Laps lihtsalt köhib lõputult, lakamatult. Perearst lisauuringuid vajalikuks ei pea, Pärnus spetsialist puudub, kelle poole pöörduda. Perearsti ettekirjutusel saab poiss 2x päevas bulmicorti, 3x päevas hingame Ventolini (meil on kodus vastav Omroni aparaat), ööpäevas saab max 9 tbl prednisoloni ja veel Prospani köhasiirupit. Tavaliselt saame 3-4 päevaga suure hoo maha. Nüüd tänaseks aga on hoog juba peal 6 ööpäeva!!! Ma ei tea, mida teha, kuhu pöörduda. Haiglast öeldi, et nemad annaks talle samu rohtusid - andku ma edasi, küll läheb üle. Kiirabi ütleb, et saab nagunii max annuse - küll läheb üle. Paar kuud tagasi käisid nad ikka kodus ka, süstisid talle prednisoloni. Siis oli tal selline astmakiunetega hoog ja see läks üle. Kui tal üldse on olnud sellised kiunetega hood, siis need saame kiiresti maha, aga selline nagu praegu on - lõputu haukuv kuiv köha, vahepeal hingematvad aevastused, nohu... Küsisin perearstilt, et äkki peaks lisama mingit allergia ravimit, ta ütles, et pole vaja, praegustest ravimitest peaks aitama. AGA EI AITA JU!!! Palun öelge, mida teha! Kuhu, kuidas, kelle poole pöörduda - Pärnust ma abi ei saa! Minu mailiaadress on: katlina77@hotmail.com

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Bronhiaalastma võib olla nii allergiline kui mitteallergiline. Seega, kui teie lapsel nahatestid olid negatiivsed, on tegemist mitteallergilise astma vormiga. Ravi on muidugi mõlema vormi korral sama, kuid sõltub astma raskusest. Teie kirjelduse järgi ei ole ilmselt Pulmicort monoteraapiana küllaldane ja teie poeg vajaks tõhusamat astma ravi kombinatsioonpreparaatidega (Symbicort, Seretide). See oleks kindlalt parem variant kui süsteemne prednisoloon. Samas peaks teostama ka hingamisfunktsiooni uuringud, et hinnata bronhide läbitavust. Peaksite paluma perearstilt saatekirja allergoloogile, näiteks meile TÜK lastekliiniku allergoloogile (lastekliinikul on leping Pärnu HK-ga), et teie poja astma ravi korrigeerida (eelregistreerimine tel. 7319 508).

Kõike head soovides,
dr. Maire Vasar