Kas laminaat võib anda allergilisi nähte? 14.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Plaanin oma korterisse panna laminaatparketti. Aga kas laminaat võib anda minu 10 aastasele lapsele mingisuguseid allergilisi nähte? Kui laps oli kahe-kolme aasta vahel, siis sai korterist likvideeritud kõik sulgpadjad ja kunstkiust vaibad. See oli perearsti soovitus, kuna tekkisid köha hood. Eriti veel siis kui pea sai padjale pandud. Kas ma muretsen asjata?

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Sileda pinnaga puit- või laminaatpõrandad on allergeenivaba kodu tarvis parim valik. Kuna laminaadi puhul on materjali eelnevalt peitsitud või muudmoodi töödeldud, tekib küsimus nende töötlusvahendite lõhnade ärritusnähtude võimalikkusest. Samas on teada, et vesialusel liimid, peitsid ja teised töötlusvahendid eraldavad vähem lõhna ja gaase kui lahustitel põhinevad vahendid. Reeglina, mida tugevam lõhn on tootel, seda enam sisaldab ta lenduvaid orgaanilisi ühendeid ja võib hingamisteede ärritusnähte põhjustada. Täpsema valiku laminaatpõrandatest aitab teil teha ilmselt kauplus.

Dr. Maire Vasar