Allergiatest 08.10.20 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Minu 1a 1kuu vanusel lapsel on atoopiline dermatiit, mis on viimastel nädalatel ägenenud. Perearst võttis veeniverest selle üldise allergiaproovi, IgE tulemus oli 4,6. Tema sõnul ei leitud midagi ja tema meid edasi täpsemale allergiatestile ei saatnud. Ise uurides leidsin, et tõlgendus tabeli järgi on tulemus kõrge. Sooviks teada teie arvamust, kas mul on mõtet sellise IgE tulemuse korral teha lisa allergiateste, näiteks toidu ja tolmu?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Üld IgE väärtus 4,6 ei ole kindlasti kõrge, see on tavapärasest madalam.
Kui on tehtud allergeenspetsiifiline IgE antikehade määramine, siis on küll 4,6 kU/l kõrge väärtus.
Tundub nii, et võrdlesite üld IgE väärtust allergeenspetsiifilise IgE referentsväärtusega ja see juhtis eksiteele.
Madal üld IgE väärtus ei välista positiivseid tulemusi toidu- ja aeroallergeenidega, kuid positiivsuse tõenäosus on väike võrreldes kõrge üld IgE väärtuse puhusega.
Atoopiline dermatiit ei tarvitse olla seotud allergiaga. Tegemist on naha barjäärfunktsiooni nõrkusega, nahk muutub kuivaks ja kergesti lisandub põletikuline reaktsioon.
Kui atoopilise dermatiidi puhul on kindlaks tehtud toiduallergia, siis on abi menüüs tehtud piirangutest. Kreemitada niisutavate ja põletikuvastaste kreemidega tuleks ka siis kui ei ole toiduallergiat, naha ärritajaid on vaja vältida ning tagasihoidlik tuleb olla histamiini sisaldavate ja vabastavate toitudega.

Atoopilise dermatiidi kohta saate lugeda www.allergialiit.ee ja mitmetelt teistelt veebilehtedelt.

Heade soovidega,
Kjulge