Nina turses 29.12.19 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Selline probleem on, et nina läheb turse jaheda õhu peale, +12c alates hakkab probleem juba esinema, käin ainult küttemaskiga (+20C hoiab), kui olen näiteks külma käes kauem ca 15 min, läheb nina nii paiste, et vaevalt saan nina kaudu hingata, tihti tekib ka nohu ja selline roheline eritis, eriti hommikuti pool peotäit, 3 nädalat kestab umbes. Kõik algas ühest metsasaagimisest 2012 aastal -27c oli siis külma. Magades kuivab nina alati ära, päeval pean koguaeg nina niisutama humer ninaspreiga. Külmas käin alati aku küttemaskiga ja siis probleeme ei ole, nina on kõige rohkem ärritunud magades ja jahedas õhus. Katsetasin, kui teen 10 hingetõmmet -5c on nina kogu öö turses ja pulss on kiire. Röntgenpildile jäi ainult see, et üks ninapool oli natuke turses ja kitsam teisest. Mis on haiguse nimi?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjelduse järgi ei saa öelda, et tegemist oleks allergilise nohuga, kuid täpsemalt saab seda öelda ikkagi uuringute tegemise järgselt. Leid on kirjelduse alusel rohkem sarnane vasomotoorsele nohule, sel puhul on ninakinnisus ja vesine eritis seotud temperatuuri kõikumistega. Avamysi on põhjust kasutada vähemalt 1 kuu järjest, et selle toimet hinnata. Allergilise nohu puhul on sellest oluliselt abi, vasomotoorse nohu puhul mitte nii palju. Tavaliselt on tegemist mitmete põhjustega nt infektsiooni korral tekib kollane või rohekas limane eritis. Ka allergia korral võib olla nina tundlik ning lisaks allergeenidele reageerida temperatuuri muutustele, tolmusele õhule, lõhnadele jm.
Seega ainult kirjelduse järgi ei saa diagnoosi panna. Vaja oleks nina limaskesta leidu hinnata ja teha ka uuringud.
Heade soovidega,
Kjulge