Silmade paistetus 21.10.19 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
12-aastasel tüdrukul on tekkinud 5x äkki tekkiv silmade turse. Tehtud septembris kõikvõimalikud allergiatestid, C1 inhibiitor jne, kuid testid olid kõik negatiivsed.
Kuna neljal korral on turse tekkinud tantsutrennis ja ühel korral jalgrattaga sõites, siis kahtlustame praegu higistamist. Kuigi vahepeal on toimunud kümneid kehalise tunde ja tantsutrenne, kus on samuti füüsiline koormus, aga paistetust ei teki.
Kas on võimalik, et higistamine tekitab silmade turset. Ehk on tegemist teismeea hormonaalsete muutustega ja kuidagi higi ja hormoonide koostoimel tekib näo turse?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kaheksa kuu jooksul viiel korral füüsilisel koormusel kiiresti tekkinud angioneurootiline turse on allunud hästi antihistamiini ja glükokortikoidi kasutamisele. C1 inhibiitori puudulikkusest põhjustatud angioödeem on lisaks heale raviefektile välistatud ka laboratoorse uuringuga.

Zyrteci ja prednisolooni kasutamine verest IgE testide tulemust ei mõjuta.

Higistamisest põhjustatud ehk kolinergilise urtikaaria korral tekib peenetäpiline lööve, kuid lapsel lööbe teket te ei kirjelda.

Võimalik on füüsikaline urtikaaria, kuid siiski ka histamiini sisaldava/vabastava toiduaine kasutamine enne suuremat füüsilist koormust.

Kui probleem kestab, oleks hea seda veelkord koos allergoloogiga analüüsida.

Heade soovidega,
Kjulge