lapse pidev köhatamine 29.10.18 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Laps on 4 aastane, teda on aastaid vaevanud juba pidev köhatamine, oleme käinud erinevate arstide juures, aga ei leita probleemi. Algas see sellega, et peale jooksmist ta hakkas köhatama, tehti erinevaid allergiateste, mis olid negatiivsed, viimased tehti selle aasta alguses, tüdrukul on pidevalt ülemistehingamisteede haigused, eel ine aasta eemaldati adenoidid, kuna arvati, et asi neis, miskit ei paranenud. on saanud erinevaid rohte, ei aita miskit, nüüd on hakanud köhatama tihedamini, mängides, naerdes, nuttes, kui läheb külma õhu kätte. Arst määras augustis uuesti Montekasti 4mg, kuigi see pole eelnevalt andnud tulemusi, aga arvas et peaks uuesti proovima, nyyd on kohe 3 kuud täis, aga laps on jäänud veel tihedamini haigeks, septembrist alates on saanud käija 11 päeva ainult lasteaias, pidevalt nohu ja köha, suvel ei käinud lasteaias, siis oli küll terve, aga köhatamine ei kadunud. Lapsel on ka avastatud healoomuline südamehakin kahe aastaselt. Laps pidevalt ka sügab nina, perearsti poolt välja kirjutatud Zyrteci tilgad ei ole aidanud. Ei oskagi kuhugi pöörduda enam, ei taha muudkui sööta neid tablette ka lapsele kui need ei aita, perearst arvas, et peaks ikka edasi andma, allergoloogile on uus aeg novemris, kahjuks telefoni teel teda kätte pole saanud, kas peaks edasi andma Montekasti kui see pole toiminud. Kopsud on ka lapsel kogu aeg olnud korras. Äkki Te oskate mulle nõu anda.

Ette tänades

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Allergiat ei ole, kurgu-nina-kõrva probleeme ei ole, astma ja allergia ravimid on mõjuta ning haigusnähud on püsivalt st ei ole seoses infektsioonidega.
Probleemi kirjeldust lugedes jääb kõige enam arvamus, et tegemist võib olla nn harjumusliku köhatamisega või somatoformse häirega.
Sel puhul on köhatamine ainult ärkvel olles ning tavaliselt ongi vaid köhatamine ja ei teki köhahooge, raskendatud hingamist. Nelja aasta vanuses on harjumuslikku köhatamist suhteliselt harva, kuid suurematel lastel on see üsna levinud. Käige veelkord ära allergoloogi juures ja mõelge/arutage ka seda, kas oleks abi psühholoogilisest nõustamisest. Montelukastit võite konsultatsioonini ikka anda, mis juba õige pea. Siis saate olla kindel, et see ei aita.

Sobiva lahenduse leidmist soovides,
Kjulge