esmane kokkupuude allergiaga. Kuidas toimida? 21.05.18 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere, Poiss pea 5 aastane. Mai teisel nädalal hakkas silmi sügama, punetasid. Järgnesid vesine nohu ja kuiv köha, mis ei lasknud öösiti magada. Ravisime külmetust (sinupret, rögalahtisti, ocuflash, sinepiplaastrid, aurud, xymelin). Paremaks ei läinud. Köha kuiv. 18.05 jätsime ära külmetuse ravi, anname Zyrtecit. Olemine läks paremaks. Allergoloogi juurde aeg on sept-oktoober. See selgub veel juuni alguses, kui neid aegu hakatakse jagama... Küsimus on: kui oluline on praegu, võimaliku allergia esmakordsel tekkimisel sellele reageerida? Kuidas reageerida? Kas ootame rahulikult sügist ja vastuvõtuaega, või tasub midagi ette võtta et järgmisel aastatel oleks allergiaga kergem võidelda. Kust seda abi ja nõu saab, kui spetsialisti juurde niipea ei pääse? Ette tänades

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Ilmselt on tegemist algava pollinoosi ehk õietolmuallergiaga. Seda arvamust toetab ka antihistamiini hea mõju.
Teiste ravimite kasutamine ei aidanud ja neid ei ole mõtet tarvitada. Neist võib abi olla viirusinfektsioonide ajal.
Allergoloogi juurde ei peagi kohe tõttama, sest see probleem on hooajaline, ravimitega on võimalik haigusnähud kontrolli alla saada ja diagnostika tegemine ei ole kiireloomuline. Perearst saab kirjutada köhahoogude vaigistamiseks Ventolini siirupit ja allergoloogi vastuvõtule minnes on oluline info, kuidas see aitas. Kui laps on saanud Zyrtec tilkasid, siis allergia põhjuse kindlakstegemine on raskendatud - nahatorketestid ei anna õiget vastust ja neid ei tehta. Antihistamiini andmine on haigusnähtude korral olulisem kui diagnostika!
Ütlen veelkord, et väga suure tõenäosusega on allergilise reaktsiooni põhjuseks kas puude õietolm või võilill või siis mõlemad. Kui testime jääb sügiseks, teate ikkagi, kuidas järgmisel kevadel toimetada. Sellel aastal oli palju õietolmu üheaegselt ja allergianähud seetõttu tugevasti väljendunud.
Õietolmuallergiast on netis päris palju infot. Seda leiate ka allergialiidu kodulehelt.

Heade soovidega,
Kjulge