allergiline nohu - köha ? 08.02.18 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
4 aastasel pojal 3 kuud kestnud igapäevaselt rögastamine ( nagu oleks lima kurgus - püüab seda välja saada ).
Algus 2017 novembrikuus kõrge palavikuga mitu päeva, tugeva köhaga, kaasnev kõriturse ja hiljem kaasnes nohu. Pärast seda 6 korda tekkinud mõneks päevaks väiksem palavik kuni 37,5 C ning tugevnenud rögastamine ja ninakinnisushood.
Köha on selle aja jooksul olnud periooditi tugevam ( 3 korda bronhiidi moodi ), paar väiksemat perioodi selle aja jooksul ka köhavaba, kuid rögastamine ehk kurgu puhtaks rögastamise häälitsus, nagu ütlesin on kestnud 3 kuud, 4 kuu jooksmas. Ninast välja ei tule midagi. Kurgu - nina kõrvaarsti juures käidud korra selle aja jooksul, perearsti juures mitu korda. Kopsud olevat puhtad, kõrvad ja kurk punased ei ole. Adenoidist tehtud pilt - 50 % ninaneelust adenoidis. Lõigata ei olevat veel midagi, kuna õhk käivat läbi. Nina välisel vaatlusel kuiv ja koorikutes ning tulipunane ( kõrvaarsti sõnul ).
Tegime eile Synlabis vereproovi, mille 5 rida normist veidi erinev
MCV 75,2 fl ( norm 76-92)
Eosinofiilide suhtarv 4,9 % ( norm alla 3 )
Eosinofiilide arv 0,4 E9/L ( norm 0,00-0,30 )
Monotsüütide suhtarv 10,3 % ( norm alla 5 )
Monotsüütide arv 0,9 % E 9 /L ( norm alla 0,5 )
Perearsti nõuande telefonil kommenteeriti, et eosinofiilide arvu tõus võib näidata allergiat.
NB! Ühtegi allergiatesti lapsele tehtud ei ole, allergoloogi juures käinud ei ole.
Varasemalt suviti olnud 1 korral kuu aja jooksul sügelevate silmadega ning eelmisel suvel tugev lööve jalal kuu jooksul ( kadus ära perearsti poolt kirjutatud hormoonsalvi kasutamisel ).
Kas lapsel võiks nende andmete põhjal kahtlustada allergilist nohu või algavat astmat ? Kas peaksime pöörduma allergoloogi vastuvõtule?
Lugupidamisega ja vastust ootama jäädes

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Soovitan kindlasti minna allergoloogi vastuvõtule, et pika köha ja korduva nohu põhjust täpsustada.

Kjulge