Koorikloomade allergia 05.02.18 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Allergoloogi juures saadi mul 2015.a. tehtud naha torketestidega positiivne tulemus järgnevates valdkondades:

- Heintaimede segu
-Rohttaimede segu (11/20)
-Lepp (5/25)
-Sarapuu (4/15)
-Kask (8/15)
-Kastan (2)
-Harilik võilill (6/15)
-Harilik timut (2)
-Harilik puju (7/20)
-Dermat. pteronyssinus 6/25
-Dermat. farinae 7/25

Lisaks varasemast tean, et mul on allergia ka kassi epiteelile.

Kirjeldatud allergiate osas subjektiivselt enim häirib toatolmulesta allergia. Saan aru, et toatolmulestal on ka ristallergia koorikloomadega. Kas ma saan õigesti aru, et lisaks vähilistele, krevettidele ja krabidele kuuluvad koorikloomade alla ka mere-, jõe-, kammkarbid ning austrid? Kas aga nt kaheksajalgu võib süüa?
Kui aga juhtub, et söödud toidus on koorikloomi või nende jääke (millest ise ei pruugi teadlik olla), kas aitab allergiatabletist (nt Yosqiero) või vajab see teistsugust sekkumist, millist?

Esimest korda koorikloomade allergiaga puutusin kokku u 14.-15.a. tagasi, kui esimest korda sõin krevette, millejärgselt tekkis üle keha sügelevaid punaseid punne (nagu putukahammustused, mis tugevalt sügelesid, tekkisid kublad). Seetõttu pöördusin toona EMOsse, kus vastavad süstid tehti (siis sain ka teada, et koorikloomade allergia üldse on). Sügelus ja punnide teke levisid kiiresti üle keha, kuum hakkas, hingamisraskust ma ei mäleta, et oleks tekkinud. Pärast seda pole ma julgenud peale kala muid mereande enam süüa. Kuid et tulemas on reis Aasiasse, kus palju erinevaid mereande söögiks pakutakse (lisaks keeleline barjäär, mis raskendab menüüst arusaamist), tahaksin enne kindel olla, millised mereannid on minu allergiate puhul kindlasti vastunäidustatud/millised mitte?

Tänan tagasiside eest.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Minu soovitus on vältida kõiki koorikloomi ja olla äärmiselt ettevaatlik ka teiste mereandidega k.a. kaheksajalad. Kui on olnud tugev reaktsioon st ülitundlikkus on suur, siis soovitan vältida erinevaid mereande seoses kontaminatsiooni võimalusega - töötlemisel võib tekkida kokkupuude/saastus reaktsiooni tekitava koorikloomaga.

Kindlasti tuleks muretseda adrenaliini (epinefriini ) süstal EpiPen 0,3 mg ja õppida selgeks (lasta õpetada) selle kasutamine. Allergiatabletid peavad alati käepärast olema, kuid kiiresti ja ägedalt tekkiva reaktsiooni korral on anafülaksia ohu tõttu esmaseks ravivahendiks ikkagi EpiPen! Neid kirjutavad näidustuse olemasolul välja lisaks allergoloogidele, allergoloog-immunoloogidele ka perearstid ja teiste erialade arstid. Kindlasti on oluline seda kaasas kanda ja osata vajadusel kasutada!

Meeldivat ja ohutut reisi!

Kjulge