Allergiad 23.10.16 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen allergiline (olmekeemiale ja ühele antibiootikumile), sooviksin võtta endale koera. Ma pole loomadega kokkupuutel täheldanud allergilisi sümptomeid. Siiski lasin teha koeraallergeenile testi (eelmisel päeval puutusin koeraga kokku ka), tulemus oli 0,10. Tean, et minimaalne allergia algab allest 0,34, aga siiski hakkasin mõtlema, et kui on ikkagi 0,10, kas see tähendab et võib tekkida allergia koerale?
Ma ise arvan, et mida rohkem ma enda elust erinevaid asju välistan seda keerulisem võib tulevikus olla. Olen väga loomainimene ja koera võtmissoov on väga pikaajaline olnud juba.
Teine küsimus: mul voolab ninaneelust kurku koguaeg lima. Nina-kõrva- kurgu arst ütles, et osadel inimestel ongi nii ja sinna ei saa midagi teha. Piimasaaduste vähendamine on olukorda natukene parandanud, aga päris lahti ma pole sellest saanud. See tekib näiteks kliima muutusel (soojast -külma või vastupidi), peale söömist... tilkuvat nina mul ei esine ja löövet näol samuti mitte.
Kas seda võiks seostada allergiaga või on see eripära lihtsalt?
Peale selle esineb mul väga kuiv nahk, aegajalt hakkab mõni koht käel nii sügelema, et võin verele kratsida. Kuna enamus kreemid nende koostisosade tõttu mulle ei sobi, kasutan Bionike tooteid.
Ette tänades!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Julgustan koera võtma:)
See, et olete tundlik olmekeemia ja antibiootikumi suhtes, ei tõsta märkimisväärselt allergia tekke riski koera allergeeni suhtes. Kui teil oleks ülitundlikkus mõne looma suhtes, oleksin nõu andmisel ettevaatlikum. Kindlasti soovitaksin mõelda sellele, kuhu panna võetud loom juhul, kui tekib tema suhtes allergia. Teie olukorda hinnates on risk väga väike ja koera suhtes võib allergia tekkida ka siis, kui tema igapäevaselt kokku ei puutu. Ülitundlikkuse kujunemiseks piisab väga vähesest allergeeni kogusest...
Ninaneelunohu võib olla küülalt sageli ka allergiata. Mõnikord on neelu puhastamise liigutus harjumuslik. Nina loputamiseks sobib meresoolavesi.
Kuiv nahk võib kaasneda atoopilise dermatiidiga/ekseemiga, kuid olla ka muude nähtudeta st lihtsalt kuiv nahk. Vaja oleks kasutada niisutavaid kreeme ja tore, et olete leidnud endale sobivad tooted. Nahasügeluse põhjustest on kirjutatud ka Kodutohtri oktoobrikuu numbris (2016). Seostan Teie nahasügelust kuiva nahaga (seda võib süvendada liigne pesemine) ja ilmselt on oma osa närvisüsteemil (tung kratsida, kuigi see on halvim, mida sellises olukorras teha). Koera võtmisest loodan ainult head!

Parimate soovidega, Kjulge